„Rosja pytała, dlaczego nie dostała zaproszenia od Polski”. Czaputowicz o rozmowie z Ławrowem

Jacek Czaputowicz zdradził kulisy rozmowy z Siergiejem Ławrowem (fot. arch. PAP/EPA/JASON SZENES)

– Zostały zaproszone państwa natowskie, państwa Unii Europejskiej i państwa Partnerstwa Wschodniego. Chcemy świętować tę datę w naszym, europejskim gronie (…) 1 września 1939 r. Rosja nie była stroną wojny, chyba że w kontekście paktu Ribbentrop–Mołotow, który w pewnym sensie rozwiązał Hitlerowi ręce – tak szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz tłumaczy niezaproszenie Rosji na wrześniowe uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Temat pojawił się w majowej rozmowie ministra z jego rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

MSZ: Zwrot wraku Tu-154M wśród tematów rozmowy Czaputowicza z Ławrowem

Zwrot wraku Tu-154M, sytuacja międzynarodowa, w tym sytuacja na Ukrainie oraz polskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, były tematami...

zobacz więcej

Tygodnik „Sieci” spytał Czaputowicza o spotkanie z Ławrowem, które odbyło się przed miesiącem.

Szef polskiego MSZ przyznał, że Rosja tego zaproszenia nie dostała i nie dostanie. „Rosja przystąpiła do wojny 17 września jako sojusznik Hitlera, dokonując agresji na Polskę. W styczniu 2020 r. będziemy obchodzić 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, w tym wypadku wizyta delegacji rosyjskiej bałaby uzasadniona” – dodał minister.

Podkreślił, że „mimo różnic, powinniśmy rozmawiać”. „Niektóre sprawy da się być może rozwiązać” – wskazał.


Ministrowie rozmawiali również o wraku samolotu, który rozbił się w Smoleńsku w 2010 r.

„Deklarowałem, że w razie zwrotu szczątków, jesteśmy gotowi zapewnić dostęp do wraku rosyjskim ekspertom, gdyby chcieli prowadzić jakieś czynności. Padła jednak negatywna odpowiedź, bo zdaniem mojego rozmówcy deklaracja Rady Europy jest niewiążąca. Z drugiej strony w ramach pomocy prawnej Rosja udostępni wrak polskim śledczym” – powiedział Czaputowicz. Jak dodał, w rozmowie pojawiła się także kwestia usuwania pomników związanych z Armią Czerwoną. W odpowiedzi na pytania Ławrowa Czaputowicz miał podkreślić, że groby żołnierzy, cmentarze są pieczołowicie chronione. „Jeśli zaś chodzi o symbole komunizmu, mamy prawo je usuwać. Zadeklarowałem gotowość do rozmów z Rosją o sprawach historycznych, choćby w ramach komisji ds. trudnych, która praktycznie nie funkcjonuje. Ze strony Rosji nie ma jednak zbytniego otwarcia w tej kwestii. Minister Ławrow poruszył też sprawę braku zaproszenia na wrześniowe uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej” – mówił minister.

źródło:
Zobacz więcej