Paweł Mucha: Chcemy, żeby Polska korzystała z najnowocześniejszych wzorców w leczeniu raka

Chcemy, żeby tutaj Polska korzystała z najnowocześniejszych wzorców, jeżeli chodzi zarówno o technologie, jak i leczenie chorób nowotworowych – powiedział w programie „O co chodzi” wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Poprawiła się skuteczność leczenia większości nowotworów

Poprawiła się skuteczność leczenia większości najczęściej występujących nowotworów, nawet tych najbardziej zaawansowanych, z przerzutami - mówili...

zobacz więcej

Paweł Mucha był pytany o kwestie związane ze współpracą medyczną, które były poruszane podczas wizyty prezydenta Andrzeja Duda w Stanach Zjednoczonych. Przypomniał, że „Kancelaria Prezydenta już od wielu miesięcy jest zaangażowana we współpracę z MD Anderson, największym amerykańskim centrum, które zajmuje się nie tylko leczeniem, ale też profilaktyką, diagnostyką”.

– My przygotowaliśmy dwie ustawy, które przeszły już przez parlament – najpierw ustawę dotyczącą zwalczania czerniaka, a ostatnio pan prezydent przeprocedował ustawę, która prowadzi do powstania pierwszego polskiego programu, który jest Narodową Strategią Onkologiczną. To jest dokument rangi dokumentu rządowego, uchwały rady ministrów, który nie obejmuje tylko aktywności ministerstwa zdrowia, ale też sferę rozmaitych resortów i działów administracji rządowej – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.

– Chcemy prowadzić prace nad Narodową Strategią Onkologiczną, która jeszcze w tym roku byłaby przyjęta, mając świadomość, że nie da się zahamować wzrostu na zachorowania na nowotwory w ogóle, bo to jest element związany ze starzeniem się społeczeństwa, ale są takie typy czy postacie raka, które można wyeliminować przy odpowiedniej diagnostyce, profilaktyce i informacji. Chcemy, żeby tutaj Polska korzystała z najnowocześniejszych wzorców, jeżeli chodzi zarówno o technologie, jak i leczenie, ale odwołując się do doświadczeń z MD Anderson – dodał.

Gość TVP Info powiedział, że przygotowywany tzw. Cancer Plan (plan ws. nowotworów) będzie obejmował działania od profilaktyki, nawyków związane ze zdrowym stylem życia i eliminacją niebezpiecznych zachowań, przez wczesne wykrywanie, aż po dostęp do najnowocześniejszych technologii przy leczeniu nowotworów.

– Choroby nowotworowe to wyzwania, które będą w najbliższych latach przed kolejnymi ministrami zdrowia i polską służbą zdrowia. Chcielibyśmy, żeby to było szerzej rozumiane niż tylko program finansowany ze środków NFZ, żebyśmy mówili o tym, że jest to pewna strategia walki z chorobami nowotworowymi i to prezydent Andrzej Duda zainicjował – zwrócił uwagę wiceszef kancelarii prezydenta.

Mucha zaznaczył również, że „Cancer Plan jest dokumentem przygotowywanym pod agendą ministra zdrowia przez przedstawicieli towarzystw onkologicznych, ale także przez środowiska pacjentów”.

źródło:
Zobacz więcej