Arabowie coraz mniej religijni. Znamy wyniki badań

Pielgrzym modli się na górze Al-Noor, gdzie – jak wierzą muzułmanie, prorok Mahomet otrzymał pierwsze słowa Koranu (fot. REUTERS/Ahmed Jadallah)

Zmniejsza się religijność mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Tak wynika z badania na temat postaw społecznych, przeprowadzonego przez ośrodek Arab Barometer dla BBC.

Ateiści domagali się usunięcia 100-letniego krzyża. Sąd Najwyższy wydał wyrok

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zezwolił na utrzymanie wielkiego krzyża w Bladensburgu w stanie Maryland. Monument powstał niemal wiek temu i...

zobacz więcej

W ciągu sześciu lat liczba osób uważających się za niereligijne wzrosła z ośmiu do trzynastu procent. To identyfikacja jednej trzeciej Tunezyjczyków i jednej czwartej Libijczyków. Jedynym wyjątkiem wśród państw muzułmańskich jest targany wojną Jemen.

W niektórych krajach ciągle wysokie jest poparcie dla tzw. zabójstw honorowych – zwykle ich ofiarą padają kobiety. W Algierii popiera je 27 proc. badanych, a w Maroko 25 proc. Najmniejsze poparcie zabójstwa honorowe mają w Tunezji, Libanie i w Autonomii Palestyńskiej, gdzie popiera je 8 proc. badanych.

Nieodmiennie niska jest akceptacja dla praktyk homoseksualnych. Najwięcej akceptujących je znajdziemy w Algierii – 26 proc., najmniej wśród Palestyńczyków i Libańczyków – ok. 5 proc.

Zadano również pytanie, czy ankietowani myślą o emigracji. W ponad połowie krajów wzrosła liczba odpowiedzi twierdzących. W Sudanie to niemal 50 proc. badanych. W Jordanii i w Maroku jest to 40 proc. Celem niekoniecznie jest jednak Europa – chciałoby tam osiąść niespełna 40 proc. pytanych.

Badaniami objęto 10 państw i terytorium Autonomii Palestyńskiej. Przeprowadzono wywiady z 25 tysiącami osób.

źródło:
Zobacz więcej