Referendum niepodległościowe. Katalońscy policjanci oskarżeni o szpiegostwo

Policja i żandarmeria zarzuciły Mossos ciche przyzwolenie na referendum (fot. Xavier Bonilla/NurPhoto/Getty Images)

Prokuratura w katalońskim Sabadell, oskarżyła funkcjonariuszy Mossos d'Esquadra, formacji policyjnej podlegającej władzom autonomii, o szpiegowanie kolegów z policji państwowej (Policia Nacional) oraz żandarmerii (Guardia Civil).

Prawie 40 proc. Hiszpanów chce zawieszenia autonomii Katalonii

Prawie 40 proc. obywateli Hiszpanii opowiada się za zawieszeniem autonomii Katalonii i sprawowaniem bezpośredniej kontroli przez Madryt nad tym...

zobacz więcej

Katalońscy stróże prawa, według oskarżycieli, mieli działać na korzyść regionalnych separatystów.

Zgodnie z pozwem siedmiu funkcjonariuszy Mossos d'Esquadra z różnych regionów Katalonii miało podsłuchiwać hiszpańskich policjantów i żandarmów skierowanych pod koniec września 2017 r. do zablokowania nielegalnego referendum niepodległościowego w Katalonii.

Z dokumentów prokuratury wynika, że funkcjonariusze Mossos d'Esquadra zostali zadenuncjowani czterokrotnie w związku z działaniami służącymi nielegalnemu zbieraniu informacji o pracy kolegów z Policia Nacional i Guardia Civil, którzy mieli zablokować referendum z 1 października 2017.

Podsłuchane informacje dotyczyły m.in. wysłania służb policyjnych do szkół, w których odbywało się głosowanie. W ten sposób organizatorom plebiscytu udało się zabezpieczyć większość urn wyborczych przed zarekwirowaniem przez policję.

Prokuratura w Sabadell potwierdziła przypadki wykradania przez funkcjonariuszy Mossos d'Esquadra informacji dotyczących działań hiszpańskich służb przeciwko katalońskim separatystom z wewnętrznych czatów policji krajowej i żandarmerii.

Ze śledztwa wynika, że we wspieranie nielegalnego referendum zaangażowani byli też funkcjonariusze departamentu ds. bezpieczeństwa informatycznego działającego w strukturach Mossos d'Esquadra.

źródło:
Zobacz więcej