Katastrofa lotnicza blisko granicy z Polską. Zderzyły się dwa myśliwce Luftwaffe

Myśliwiec Eurofighter Typhoon niemieckich sił powietrznych (Luftwaffe) podczas „Dnia sił niemieckich” w bazie sił powietrznych w Wunstorf w północnych Niemczech (fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN)

Nad graniczącym z Polską niemieckim krajem związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie doszło w poniedziałek do katastrofy z udziałem myśliwców Luftwaffe, Eurofighter. Według doniesień lokalnych mediów, maszyny zderzyły się w powietrzu. Piloci zdołali się katapultować. Tylko jeden przeżył.

„Biurokratyczny potwór”. Niemiecki parlament krytycznie o Bundeswehrze

Niedostatki wyposażenia, niesprawne zarządzanie i rekordowo niska liczba nowego personelu – to główne zarzuty stawiane Bundeswehrze w dorocznym...

zobacz więcej

Według Bundeswehry, do kolizji doszło podczas ćwiczenia walki w powietrzu. Maszyny nie miały na pokładzie uzbrojenia.

Jeden z samolotów spadł w lesie w okolicy wioski Jabel, a drugi – nieopodal Nossentiner Huette. Miejscowości są od siebie oddalone o około 10 kilometrów. Luftwaffe poinformowała na Twitterze, że pilotom udało się katapultować. Jeden z nich został znaleziony żywy – wisiał na drzewie, na wysokości 20 metrów. Jak podaje agencja Reutera, drugi nie przeżył.

„Biorący udział w ćwiczeniach pilot trzeciego myśliwca widział kolizję i zgłosił, że widział dwa spadochrony opuszczające się na ziemię” – czytamy w krótkim komunikacie.

Radio Ostseewelle, które jako pierwsze poinformowało o katastrofie, zamieściło na swojej stronie internetowej nagranie wideo, na którym widać dwa oddalone od siebie słupy dymu wznoszące się z miejsc, gdzie spadły myśliwce. Lokalna policja apeluje do mieszkańców o omijanie potencjalnie niebezpiecznych okolic katastrofy. Wysłani na miejsce strażacy mają podjąć działania, by od płonących wraków nie zajęły się lasy.

Oba Eurofightery należały do 73. skrzydła niemieckiego lotnictwa Steinhoff, stacjonującego w Laage koło Rostocku. Głównym zadaniem jednostki jest szkolenie pilotów.

Według danych ze stycznia br. Luftwaffe ma na wyposażeniu 138 tego typu maszyn. Są one produkowane przez konsorcjum trzech europejskich firm lotniczych Airbusa, BAE Systems i Leonardo.

źródło:
Zobacz więcej