Podejrzany o zabójstwo 10-latki ma obrońcę z wyboru

Jakubowi A. postawiono dwa zarzuty – zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz podżegania do udziału w zabójstwie (fot. Shutterstock/Zolnierek)

Rodzina Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo 10-latki z Mrowin (Dolnośląskie), ustanowiła dla niego obrońcę. Wcześniej Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wnioskowała do sądu o ustanowienie obrońcy z urzędu. Jakubowi A. postawiono dwa zarzuty – zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz podżegania do udziału w zabójstwie.

Matki zabójcy i ofiary to kuzynki. „Wychowały się w Mrowinach, były ze sobą związane”

Jakub A., 22-latek podejrzany o zabójstwo Kristiny z Mrowin należy do rodziny swojej ofiary – ustaliła „Gazeta Wrocławska”. Matka zamordowanej...

zobacz więcej

Jak powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Tomasz Orepuk, dla A. został ustanowiony obrońca z wyboru. – Został on ustanowiony przez rodzinę podejrzanego – dodał prokurator.

W ubiegłym tygodniu świdnicka prokuratura złożyła wniosek do tamtejszego sądu o ustanowienie dla A. obrońcy z urzędu.

– Nie mamy jeszcze informacji, czy sąd takiego obrońcę ustanowił. Nie wpłynęło do nas jeszcze żadne pismo w tej sprawie – powiedział prokurator. Prok. Orepuk dodał, że wniosek o ustanowienie obrońcy był związany z tym, że prokuratura zamierza zlecić biegłym psychiatrom badania podejrzanego.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział również, że po zatrzymaniu A., podczas jego przesłuchań nie był obecny obrońca, gdyż nie było takiego obowiązku.

– Jakub A. do protokołu zatrzymania podał, że nie żąda kontaktu z obrońcą i nie chce, aby inne osoby zostały poinformowane o jego zatrzymaniu. Wyraził też zgodę na wizję lokalną, a wszystkie czynności – łącznie z dwoma przesłuchaniami – były rejestrowane za pomocą kamery – powiedział prokurator.

Dodał, że adwokat A. będzie mógł zapoznać się z przebiegiem tych czynności – nie tylko z zapisanym w protokole, ale również z zapisem z kamery.

Policjantka „pracująca na pierwszej linii” do RPO: z ogromnym niepokojem czytam Pana słowa

„Wielokrotnie miałam do czynienia z przestępcami. Wielu z nich miało na swoim koncie zarzut zabójstwa. Nigdy jednak nie spotkałam się oko w oko z...

zobacz więcej

10-letnia Kristina 13 czerwca około godz. 13.00 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie – 6 km od Mrowin.

Prokuratura w Świdnicy poinformowała 14 czerwca, że przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzany o jej zabójstwo 22-letni Jakub A. został zatrzymany 16 czerwca, w niedzielę w godzinach popołudniowych. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie.

Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem – w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok, oraz zarzut podżegania we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału w zabójstwie.

Według prokuratury podejrzany przyznał się do obu stawianych mu zarzutów także podczas posiedzenia aresztowego w sądzie. We wtorek sąd aresztował go na trzy miesiące.

źródło:

Zobacz więcej