RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Wkrótce premiera brytyjskiej biografii rotmistrza Witolda Pileckiego

Jack Fairweather o napisaniu biografii pomyślał, gdy przeczytał raport Pileckiego z Auschwitz, w którym pisał on o warunkach panujących w obozie (fot. IPN)

W nadchodzącym tygodniu będzie miała miejsce premiera biografii Witolda Pileckiego pt. „Ochotnik” brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera.

76 lat temu rtm. Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu Auschwitz

Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł rtm. Witold Pilecki. Wraz z nim zbiegli więźniowie Janusz Redzej i Edward...

zobacz więcej

Oryginalny tytuł książki brzmi „The Volunteer: The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz”. Opowiada ona o losach rotmistrza Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.

Autor biografii Jack Fairweather pracował m.in. jako szef biura brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” w Bagdadzie i fotoreporter amerykańskiego „Washington Post” w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, „The Good War" i „The War of Choice” o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

W wywiadzie dla anglojęzycznego kanału telewizji TVP Poland In brytyjski dziennikarz wyjaśnił, że o napisaniu tej książki pomyślał, gdy przeczytał najdłuższy raport Pileckiego z Auschwitz, w którym pisał on o warunkach panujących w obozie. – Przeczytałem to i zrozumiałem, że tę historię trzeba opowiedzieć – mówił autor.

„To nieopowiedziana historia jednego z największych bohaterów II wojny światowej” – czytamy na stronie wydawnictwa Penguin Random's, które premierę biografii zaplanowało na czwartek.

Z kolei Harper Collins, który książkę wydaje we wtorek, o dziele Fairweathera pisze: „Znakomicie napisana” opowieść o „przetrwaniu, zemście i zdradzie w najmroczniejszym okresie historii”.

źródło:
Zobacz więcej