RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik KGP odpowiada Bodnarowi: Tyle mogliśmy zrobić dla rodziny dziewczynki

Działania policji podczas zatrzymania podejrzanego o zabójstwo Jakuba A. skrytykował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

– Szkoda, że pan Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, swoje stanowiska przesłał najpierw do mediów wywołując niepotrzebne, emocjonalne reakcje społeczeństwa i dyskusję tuż przed pogrzebem – powiedział portalowi tvp.info insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. Odniósł się tym samym do słów RPO, który w opublikowanym dziś wywiadzie dla „Wprost” stwierdził, że „ubolewa nad nieprofesjonalnym zachowaniem policji”.

Adam Bodnar „ubolewa nad nieprofesjonalnym zachowaniem policji”

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” „ubolewa nad nieprofesjonalnym działaniem policji”. W środę w ramach...

zobacz więcej

– Z uwagi na należny szacunek dla rodziny zamordowanej dziewczynki nie będę komentować sprawy dotyczącej podejrzanego (Jakuba A. – przyp. red.), nawet licząc się z nieuzasadnioną krytyką niektórych środowisk – powiedział Ciarka.

Rzecznik KGP podkreślił, że to co mogli zrobić dla rodziny zamordowanej Kristiny – a więc ustalić i zatrzymać podejrzanego – zostało we współpracy z prokuraturą zrobione.

– Teraz jedynie możemy łączyć się w bólu z rodziną 10-latki i czekać na decyzje sądu – dodał.

Przypomnijmy – Adam Bodnar skrytykował działania policji uznając, że środki zastosowane podczas zatrzymania podejrzanego o zabójstwo Jakuba A. (chwyt obezwładniający oraz kajdanki zespolone), były „nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy”. Następnie w wywiadzie dla „Wprost” powiedział, że wypowiedź rzecznika policji była „nieprofesjonalnym zachowaniem”.

W rozmowie z portalem tvp.info insp. Mariusz Ciarka zapewnił, że gdyby RPO zwrócił pierwotnie do policji drogą urzędową, dostałby, jak zawsze – podkreśla rzecznik KGP – „wyczerpującą odpowiedź, ze wskazaniem zarówno podstaw faktycznych jak i prawnych naszego działania”.

W środę w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur RPO wydał oświadczenie, w którym krytykował postawę policji i sposób traktowania w czasie zatrzymania Jakuba A., oskarżonego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin.

Wydane stanowisko KMPT skrytykował m.in. premier Mateusz Morawiecki. – Myślę, że to jest właśnie świat postawiony na głowie – to, co RPO pan Bodnar tutaj przedstawił, ponieważ my powinniśmy chronić słabszych, najsłabszych, a nieobliczalny morderca, który dokonał ohydnej zbrodni musi zostać w jak najszybszy sposób unieszkodliwiony (...). Musi być przede wszystkim w bezpieczny sposób przez organy ścigania doprowadzony do właściwego miejsca – mówił w sobotę w radiu RMF, pytany o stanowisko RPO.

źródło:
Zobacz więcej