Imigranckie dzielnice w Danii oficjalnie nazywane gettami

Bezrobocie i przestępczość w duńskich „gettach” są wyższe niż w pozostałych częściach kraju (fot. Sean Gallup/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

W całej Danii jest 29 dzielnic określanych jako niebezpieczne. W oficjalnym duńskim języku nazywane są „gettami”, a ich mieszkańcy uważają, że jest to dyskryminacja.

Polak dźgnięty nożem przez imigranta z Nepalu. Rannemu pomógł Marokańczyk

33-letni imigrant z Nepalu dźgnął w Genui nożem w gardło 48-letniego Polaka, który miał mu odmówić pieniędzy na papierosy – informuje portal...

zobacz więcej

Ponad połowa osób zamieszkujących „getta” to imigranci spoza krajów Europy Zachodniej. Bezrobocie i przestępczość w tych dzielnicach są wyższe niż w pozostałych częściach kraju, a zarobki – niższe. Edukacja również jest na słabszym poziomie. Jak opisuje „Deutsche Welle”, w dalszej perspektywie te dzielnice mają zostać zlikwidowane.

– Oczywiście jest wielu przestępców, ale nie można wszystkich wrzucać do jednego worka – powiedział jeden z mieszkańców „getta”, student Youssuf Abdulkhalek. – Jeśli ktoś stanie się przestępcą, psuje opinię nam wszystkim – dodał.

Zdaniem duńskiej politolog z think tanku „Europa” Cathariny Sörensen głównym tematem kampanii wyborczej wszystkich partii w kraju jest właśnie migracja.

źródło:
Zobacz więcej