RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Szczerski o kandydowaniu na wiceszefa NATO: Prezydent wyraził zgodę

– Prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany o doniesienia medialne dotyczące jego kandydatury na wiceszefa NATO. Paweł Soloch, szef BBN powiedział w „Kwadransie politycznym”, że Polska wydaje się naturalnym kandydatem, a Szczerski spełnia wszystkie warunki, żeby taką funkcję objąć.

Były ambasador USA w Polsce o spotkaniu Duda-Trump: Znak bardzo zdrowych i solidnych stosunków

Były amerykański ambasador w Warszawie Stephen Mull powiedział, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu świadczy o bardzo dobrych...

zobacz więcej

„Polski The Times” informuje, że Szczerski miał dostać poparcie Stanów Zjednoczonych w grze o stanowisko wiceszefa NATO.

„Poparcie USA oznacza, że szanse Szczerskiego na objęcie stanowiska są znaczne, ale ostateczna decyzja ma zapaść do końca lipca” – napisano. Gazeta powołując się na swoich rozmówców w PiS twierdzi, że nazwisko Szczerskiego jest również w grze, jeśli chodzi o ewentualną obsadę stanowiska komisarza UE.

Szczerski w radiowej „Jedynce” przyznał, że decyzja nie jest jego, więc nie będzie jej ogłaszał. – Ja mogę powiedzieć tylko jedną rzecz: na pewno pan prezydent wyraził zgodę, żebym wstawił moje nazwisko do puli – powiedział.

– Jeśli chodzi o funkcję komisarza, to rząd polski będzie przedstawiać kandydatów – wyjaśnił. – Z tego co mówił pan premier Morawiecki, najpierw będziemy dbać o dobrą tekę komisarza dla Polski, taką, która byłaby istotna w polityce europejskiej, a potem będzie decyzja dotycząca personaliów, natomiast jeżeli chodzi o NATO to Kwatera Główna będzie informować o jakichkolwiek decyzjach – przyznał.

Dopytywany, czy jego kandydatura ma poparcie rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedział, że jest to kwestia sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga i Amerykanów, żeby o tym informować.

O sprawie mówił także Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego w „Kwadransie politycznym” w TVP1. – Nazwisko ministra Szczerskiego pojawia się w puli nazwisk, które są brane pod uwagę. Z formalnego punktu widzenia to sekretarz generalny wskazuje zastępcę – wyjaśnił.

– Stało się oczywiste, że to będzie ktoś z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Wschodnia flanka NATO. Polska wydaje się naturalnym kandydatem – powiedział Soloch.

źródło:
Zobacz więcej