Paweł Szefernaker: Większa samodzielność samorządów to osłabienie państwa

Paweł Szefernaker podkreślił, że rząd PiS zmierza w kierunku przywracania instytucji państwa w terenie (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

– Oddanie większej samodzielności samorządom prowadziłoby do federalizacji, a w konsekwencji do potężnego osłabienia państwa – powiedział w tygodniku „Do Rzeczy” sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. Przekonywał, że polskie samorządy mają dużo więcej kompetencji niż te w innych państwach europejskich.

Dulkiewicz: Wiemy, że część tez dotyczących decentralizacji państwa jest niezgodna z konstytucją

– Mamy pełną świadomość, że niektóre z tych tez dzisiaj są niezgodne z konstytucją, ale to jest pole do rozmowy nad kondycją i samorządu, i państwa...

zobacz więcej

– Jest rozbudowana Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, która opiniuje wszystkie ustawy dotyczące działania samorządu – podkreślił.

Przekonywał, że „rząd PiS dziś idzie w drugim kierunku – przywracanie instytucji państwa w terenie: posterunków policji, oddziałów Poczty Polskiej, połączeń PKS”.

– Nie wyobrażam sobie, by te kompetencje oddać samorządom i żeby różne działania, które dziś są ujednolicone w całym państwie, były wykonywane przez 16 różnych samorządów, w każdym inaczej. To prowadziłoby do federalizacji, a w konsekwencji do potężnego osłabienia państwa – ocenił.

Wiceszef MSWiA był też pytany o zapowiadaną wspólną listę opozycji i samorządowców do Senatu. Zwrócił uwagę, że Polacy zupełnie inaczej podchodzą do wyborów samorządowych, a inaczej do parlamentarnych.

– W wyborach parlamentarnych bardziej kierują się sympatią polityczną do danej partii niż do danego człowieka, w tym wypadku samorządowca – powiedział. Przyznał zarazem, że „trzeba być czujnym, analizować zachowania polityczne rywali”. – Na pewno nie wolno ich nie doceniać, ale też nie ma co ich przeceniać – dodał.

źródło:

Zobacz więcej