RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prowadzi rozpoznanie ponad dobę. Zobacz możliwości Global Hawk

Dron może wystartować np. z terenu USA i prowadzić rozpoznanie w dowolnym punkcie kuli ziemskiej(fot. PAP/EPA/Airman 1st Class Tristan Viglian / DIVIDS )

Silnik turbowentylatorowy Rolls-Royce, kamera na podczerwień, zasięg prawie 23 tys. km i maksymalny czas lotu około 32 godzin. Dron Global Hawk kosztuje około 130 mln dolarów. Iran twierdzi, że zestrzelił amerykańskiego bezzałogowca nad swoim krajem. Amerykanie przekonują, że do naruszenia przestrzeni powietrznej Iranu nie doszło.

USA uderzyły w systemy rakietowe Iranu. Cyberatak odwetem za zniszczonego drona

Stany Zjednoczone, które przygotowują nowe sankcje przeciwko Iranowi po zniszczeniu przez Teheran drona amerykańskiego, według amerykańskich mediów...

zobacz więcej

Konflikt między Iranem a Stanami Zjednoczonymi wzmógł się w czwartek, gdy irańska elitarna Gwardia Rewolucyjna podała, że zestrzeliła amerykańskiego drona szpiegowskiego RQ-4 Global Hawk, który „naruszył przestrzeń powietrzną Iranu”.

Z kolei zdaniem strony amerykańskiej doszło do tego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Waszyngton utrzymuje, że amerykańska jednostka na żadnym etapie swojej misji nie naruszyła przestrzeni powietrznej Iranu.

Wzrost napięcia między Waszyngtonem i Teheranem spowodowany jest atakiem z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Po zestrzeleniu drona amerykańskie media doniosły o odwecie swojego kraju. Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje przeciwko Iranowi. Według dziennikarzy władze USA przeprowadziły także cyberataki na irańskie systemy wyrzutni rakietowych i ośrodek szpiegowski w tym kraju.

Irański minister ds. łączności i technologii informacyjnych Mohammad Dżawad Azari Dżahrumi oświadczył w poniedziałek, że cyberataki przeprowadzone przez Stany Zjednoczone na cele w Iranie nie powiodły się. Dodał, że w zeszłym roku jego kraj zneutralizował 33 mln ataków za pomocą krajowej zapory sieciowej.

źródło:

Zobacz więcej