RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmarła pisarka Judith Krantz

Książki Krantz zostały przetłumaczone na 52 języki (fot. Andrew/Fairfax Media via Getty Images)

W wieku 91 lat zmarła w swym domu w Bel Air (Kalifornia) Judith Krantz, autorka popularnych powieści romantycznych, czytywanych szczególnie chętnie przez kobiety. O śmierci pisarki poinformował w niedzielę jej syn, producent telewizyjny Tony Krantz.

Papcio Chmiel kończy 96 lat!

Najsłynniejszy polski twórca komiksów Papcio Chmiel, a naprawdę Henryk Jerzy Chmielewski kończy 96 lat. Grafik, rysownik i publicysta najbardziej...

zobacz więcej

Jak powiedział, Judith Krantz zmarła w sobotę z przyczyn naturalnych.

Krantz zajmowała się w pierwszym okresie swej kariery dziennikarstwem. Pisywała m.in. do magazynów dla kobiet „Cosmopolitan” i „Ladies Home Journal”.

Dopiero w w wieku 50 lat odkryła w sobie talent pisarski, który przyniósł jej sławę i pieniądze. Dołączyła w ten sposób do sfery, w której obracali się bohaterowie je powieści.

Już jej pierwsza książka „Scruples” (polski tytuł „Dom mody”), która ukazała się w 1978 r. stała się bestsellerem, podobnie jak następne.

Była autorką takich książek (o często dość pikantnej treści), jak „Klejnoty Tessy Kent”, „Kolekcja wiosenna”, „Kochankowie”, „Łabędzi śpiew” i „Dopóki znów się nie spotkamy”.

Książki Krantz zostały przetłumaczone na 52 języki, a łączna sprzedaż wyniosła ponad 85 mln egzemplarzy.

Powieści Krantz były też wielokrotnie filmowane, w czym niemałą rolę odegrał jej mąż Steve Krantz, producent telewizyjny i filmowy. Była też autorką scenariusza do popularnego miniserialu TV „Sekrety” (Secrets) z 1992 r.

– Zawsze siebie pytam, czy to co piszę zadowoli czytelnika siedzącego w samolocie, który nie może wylądować z powodu mgły, czy odbywa rekonwalescencję po operacji w szpitalu, czy też po prostu chce uciec do przyjemniejszego świata z jakiegokolwiek powodu. To jest moje kryterium – powiedziała Krantz w 1990 r.

źródło:

Zobacz więcej