Mieszkańcy Stambułu celebrują zwycięstwo kandydata opozycji

Imamoglu zdobył 54 proc. (fot. REUTERS/Kemal Aslan)

Tysiące mieszkańców Stambułu świętowało w niedzielę wieczorem zwycięstwo kandydata opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej, Ekrema Imamoglu, w wyborach burmistrza największej metropolii Turcji.

„Babisz do kosza” – największa demonstracja Czechów od 30 lat

Setki tysięcy Czechów zebrały się w Pradze na demonstracji, której organizatorzy żądają ustąpienia premiera republiki, Andreja Babisza. To...

zobacz więcej

Na Twitterze pojawiło się wiele krótkich filmów pokazujących grupy ludzi tańczących w miejskich parkach, śpiewających popularne tureckie piosenki oraz skandujących wyborczy slogan Imamoglu: „Her sey cok guzel olacak” (Wszystko będzie dobrze).

W parku Kuglu w dzielnicy Beylikduzu, gdzie Imamoglu mieszka i której był uprzednio burmistrzem, na zwycięskim wiecu powyborczym zgromadziły się tłumy.

– Przyszliśmy tu nieść pokój. Przyszliśmy tu, aby się nawzajem kochać. Nie obchodzi nas, co kto nosi ani jak żyje. Przyszliśmy tu, żeby wszystkich przytulić. Zbudujemy demokrację i sprawiedliwość. Obiecuję, że zbudujemy przyszłość – zwrócił się do nich Imamoglu, stojąc na dachu autobusu, którym jeździł podczas swojej kampanii wyborczej.

– Wznieście w górę ręce, dla kobiet, dla młodzieży, dla demokracji, prawa i sprawiedliwości – kontynuował. – Wychowamy razem pokolenia ludzi niezależnej wiedzy i wolnej myśli, pokolenia, które będą wiedzieć kim są i zawsze staną w obronie wspólnych wartości, nienaruszalności i niezależności naszego narodu – dodał.

Według telewizji CNN Turk, powtarzającej dane podane przez agencję Anadolu, w powtórnych niedzielnych wyborach w Stambule, po podliczeniu 99,4 proc. głosów, Imamoglu zdobył 54 proc., a Binali Yildirim z rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) 45,1 proc. głosów.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan pogratulował już Imamoglu zwycięstwa. „Gratuluję Ekremowi Imamoglu, który zgodnie z nieoficjalnymi wynikami wygrał wybory” – napisał Erdogan na Twitterze, po opublikowaniu rezultatów dających kandydatowi opozycji wyraźne zwycięstwo nad kandydatem popieranym przez prezydenta.

Uznając porażkę i gratulując rywalowi, Yildirim wyraził nadzieję, że jego sukces będzie także sukcesem Stambułu. „Mój rywal Ekrem Imamoglu prowadzi w wyborach. Gratuluję mu i życzę sukcesu. Wybory są równoznaczne z demokracją. Te wybory udowodniły, że demokracja w Turcji działa bardzo dobrze. Końcowe wyniki będą ogłoszone później. Mam nadzieję, że będą korzystne dla Stambułu” – powiedział Yildirim.

We wcześniejszym przemówieniu wygłoszonym tuż po uznaniu przez byłego premiera porażki, Imamoglu oświadczył, że wynik tych wyborów jest dla niego „nie zwycięstwem, ale nowym początkiem”, i obiecał, że będzie traktował tak samo wszystkich stambulczyków.

źródło:

Zobacz więcej