Huti zaatakowali saudyjskie lotnisko. Są ofiary

Trwająca od 2015 r. wojna domowa w Jemenie pochłonęła już 10 tys. ofiar śmiertelnych (fot. PAP/EPA/NAJEEB ALMAHBOOBI)

Jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych w ataku na cywilne lotnisko Abha w południowej Arabii Saudyjskiej. Zamachu dokonali bojownicy Huti z Jemenu.

Co czwarty mieszkaniec cierpi głód. „Największy kryzys humanitarny na świecie”

Aż 7,5 miliona Jemeńczyków cierpi głód. To efekt trwającej w tym kraju wojny. Polska Akcja Humanitarna jako jedyna organizacja pomocowa z Polski...

zobacz więcej

Międzynarodowa koalicja, której przewodzi Arabia Saudyjska potwierdziła oficjalnie, że wspierani przez Iran jemeńscy Huti zaatakowali lotnisko Abha w południowej części kraju Saudów. W ataku zginęła jedna osoba, a siedem raniono. Wcześniej jemeńska telewizja popierająca Hutich al-Masirah TV informowała, że ich bojownicy przeprowadzili atak dronem na lotniska saudyjskie Abha i Jizan.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła międzynarodowa koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Konflikt jemeński jest w dużej mierze postrzegany jako wojna zastępcza między sunnicką Arabią Saudyjską i szyickim Iranem w ich walce o wpływy w regionie. Huti twierdzą jednak, że nie wykonują rozkazów władz w Teheranie, a za broń chwycili w proteście wobec panującej w Jemenie korupcji.

Według ONZ wojna w Jemenie od 2015 roku pochłonęła ponad 10 tys. ofiar i wywołała jeden z „największych kryzysów humanitarnych na świecie”.

źródło:
Zobacz więcej