Kreml: Od początku lipca wstrzymujemy loty gruzińskich linii do Rosji

Moskwa wstrzymała loty zarówno rosyjskich jak i gruzińskich przewoźników (fot. PAP EPA MAXIM SHIPENKOV)

– Od ósmego lipca zawiesimy loty pasażerskie gruzińskich linii do Rosji - poinformowało Ministerstwo Transportu w Moskwie. Wcześniej prezydent Władimir Putin dekretem wstrzymał loty rosyjskich przewoźników do Gruzji.

Gruzini wyszli na ulice – protestują przeciwko obecności rosyjskiej delegacji w parlamencie

Blisko 10 tys. protestujących zgromadziło się w czwartek przed budynkiem parlamentu Gruzji w Tbilisi; demonstranci usiłowali wtargnąć do budynku....

zobacz więcej

To reakcja na czwartkowe protesty w Tbilisi przeciwko wystąpieniu w gruzińskim parlamencie rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa. Demonstracje przerodziły się w zamieszki.

– Przyczyną zawieszenia (lotów) jest konieczność zapewnienia wystarczającego poziomu bezpieczeństwa powietrznego oraz zaległości w płatnościach ze strony gruzińskich firm – poinformował w komunikacie resort transportu Rosji.

W wydanym w piątek dekrecie Putin zarządził, że od 8 lipca rosyjskie linie lotnicze nie będą przewozić turystów do Gruzji, a biura podróży - sprzedawać wycieczek do tego kraju. W dokumencie powołał się na względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo, jak długo zakazy będą obowiązywać.

Jednocześnie MSZ Rosji „stanowczo zarekomendowało” swym obywatelom, by nie udawali się do Gruzji, a tym Rosjanom, którzy już tam są - by nie odwiedzali miejsc masowych zgromadzeń.

Takie kroki prawdopodobnie poważnie uderzą w przemysł turystyczny obu państw. Według danych Narodowego Stowarzyszenia Turystyki Gruzji kraj ten odwiedziło w 2018 roku 1,4 mln Rosjan, na łącznie 7,2 mln turystów zagranicznych.

Liczba turystów z Rosji wzrosła w ubiegłym roku o 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W ciągu pierwszych miesięcy 2019 roku Gruzję odwiedziło ponad 500 tys. osób – poinformował Rosyjski Związek Przemysłu Turystycznego.

Po nocnych starciach przewodniczący parlamentu Gruzji podał się do dymisji

Po starciach demonstrantów z policją przed gmachem parlamentu w Tbilisi przewodniczący parlamentu Irakli Kobachidze podał się do dymisji –...

zobacz więcej

Działania polityczne

Dotychczas gruzińskie władze nie zareagowały na decyzje Moskwy. Agencja AFP cytuje anonimowo wysokiego rangą urzędnika w Tbilisi, który ocenia, że są to działania polityczne.

– Nie ma to nic wspólnego z kwestiami bezpieczeństwa. Historycznie Gruzja to jeden z ulubionych celów podróży Rosjan i Putin nie może tego zmienić jednym podpisem – podkreślił urzędnik.

Podczas czwartkowych demonstracji w Tbilisi przed budynkiem parlamentu Gruzji doszło do starć z policją, rannych zostało co najmniej 240 osób. Protestujący sprzeciwiali się obecności Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał po rosyjsku z miejsca przewodniczącego. W wyniku protestów do dymisji podał się przewodniczący parlamentu Irakli Kobachidze.

Kreml uznał wydarzenia w Tbilisi za prowokację skierowaną przeciwko Rosji, zaś prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zasugerowała, że za zamieszkami stoją czynniki prorosyjskie i ostrzegła, że na wewnętrznej konfrontacji w Gruzji skorzysta Moskwa.

źródło:

Zobacz więcej