Trump: Nakładamy nowe sankcje na Iran, nie wykluczam opcji militarnej

Prezydent USA wyraził gotowość „uczynienia Iranu znowu wielkim”, jeśli dojdzie do porozumienia (fot. PAP/EPA/MIKE THEILER/POOL)

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że aby powstrzymać władze Iranu przed uzyskaniem broni jądrowej, nałoży na ten kraj dodatkowe sankcje. Zastrzegł, że w sprawie Iranu opcja militarna jest nadal możliwa.

Napięcie USA–Iran: LOT zmienia trasy przelotów

– W związku z napiętą sytuacją nad Cieśniną Ormuz i w Zatoce Omańskiej LOT podjął decyzję o zmianie tras przelotów samolotów kursujących do i z...

zobacz więcej

– Nakładamy dodatkowe sankcje na Iran. W niektórych przypadkach poruszamy się powoli, ale w innych szybko – powiedział amerykański prezydent, występując przed dziennikarzami przed Białym Domem przed wylotem do rządowego ośrodka wypoczynkowego Camp David, gdzie według własnych słów ma analizować sprawę Iranu.

– Nie pozwolimy Iranowi zdobyć broni jądrowej. Gdy oni to zaakceptują, będą bogatym krajem, będą bardzo szczęśliwi, a ja będę ich najlepszym przyjacielem – dodał Trump, wyrażając nadzieję, że rzeczywiście „tak się stanie”.

Zaznaczył, że opcja zastosowania środków militarnych wobec Teheranu „jest zawsze na stole”. Jednocześnie zasugerował, że jest gotowy na deeskalację napięć w stosunkach między USA i Iranem. Wyraził gotowość do szybkiego zawarcia z Iranem umowy, która – jak to ujął – wzmocniłaby osłabioną irańską gospodarkę.

– Nazwiemy tę umowę „uczyńmy Iran znowu wielkim” – powiedział.

W ostatnich tygodniach obserwowany jest znaczący wzrost napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, spowodowany atakiem z 13 czerwca na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej oraz czwartkowym zestrzeleniem amerykańskiego drona w regionie Zatoki Perskiej.

W obu przypadkach USA winę przypisują Iranowi. Ten kategorycznie odrzuca oskarżenia o zaatakowanie tankowców, a w przypadku drona twierdzi, że zestrzelił ten bezzałogowy samolot, bo wtargnął w jego przestrzeń powietrzną. USA przekonują, że do zestrzelenia doszło w przestrzeni międzynarodowej.

źródło:

Zobacz więcej