RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ONZ żąda od Włoch przyjęcia kolejnych migrantów. Salvini: Niech przyjmą ich Holendrzy

ONZ żąda, by Włochy przyjęły statek z migrantami (fot. zdjęcie ilustracyjne/ Marco Di Lauro/Getty Images)

Rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców zaapelował do Włoch o przyjęcie statku z migrantami, który od ponad tygodnia znajduje się w pobliżu wyspy Lampedusa. Powołał się przy tym na międzynarodowe prawo. Włoski wicepremier Matteo Salvini w odpowiedzi stwierdził, że powinna to uczynić Holandia, bo statek pływa pod jej banderą.

Lampedusa ma dość uchodźców

Mieszkańcy włoskiej wyspy Lampedusa buntują się przeciwko napływowi uchodźców z Afryki Północnej. O kolejnej odsłonie dramatu nielegalnej imigracji...

zobacz więcej

Statek ratunkowy niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 12 dni temu w libijskiej strefie ratunkowej wziął na pokład z pontonu 53 migrantów. Mimo, że strona libijska nakazała przewieźć ich do Trypolisu, statek popłynął w kierunku włoskiej wyspy Lampedusa. Włoska straż przybrzeżna siedem dni temu przejęła 10 migrantów wymagających pomocy i wręczyła kapitanowi zakaz wpływania na wody włoskie.

Zgodnie z nowym włoskim prawem w przypadku złamania zakazu statek zostanie zarekwirowany, a organizacja ukarana grzywną 50 tys. euro. Wicepremier Salvini w liście do premiera Giuseppe Contego, sugerował, by ten zwrócił się do rządu Holandii o przyjęcie statku. Równocześnie na Lampedusie przyjęto 100 innych migrantów, którzy samodzielnie dotarli na wyspę z Libii.

źródło:

Zobacz więcej