Raport

Epidemia koronawirusa

Morawiecki: Nie ma planów dotyczących repolonizacji mediów

Premier powiedział, że narodowość mediów ma znaczenie, a obiektywność mediów jest fundamentem demokracji (fot. PAP/Paweł Supernak)

Nie ma dzisiaj konkretnych planów dotyczących repolonizacji mediów w Polsce – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że narodowość mediów ma znaczenie, a obiektywność mediów jest fundamentem demokracji.

Gowin: Repolonizacja mediów to jedno z przyszłych zadań rządu

– W przypadku zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach parlamentarnych jednym z zadań rządu w kolejnej kadencji będzie repolonizacja...

zobacz więcej

Premier w sobotę w radiu RMF FM był pytany, czy rząd ma plany repolonizacji mediów. – Nie ma dzisiaj takich konkretnych planów. Ale rzeczywiście ubolewamy, nad tym, że przez 30 lat III Rzeczpospolitej jesteśmy dzisiaj w takiej sytuacji, że ogromna większość mediów jest w rękach zagranicznych – powiedział premier.

Zdaniem Morawieckiego Francuzi, Niemcy, Włosi, poważne państwa w Europie zachodniej „na pewno byłyby bardzo niezadowolone z takiej sytuacji”.

– Tymczasem narodowość mediów ma również znaczenie. Są media, które zachowują się bardziej w porządku, ale są też takie, które ewidentnie mają ten czynnik narodowości gdzieś z tyłu głowy. I w tym przypadku na pewno należy się zastanawiać, dlaczego tak jest, dlaczego tak się stało – tłumaczył premier.

Szef rządu podkreślił, że obiektywność mediów jest fundamentem demokracji. – Zwracam uwagę na to, że uczciwość mediów, obiektywność mediów jest fundamentem demokracji. Ja bardzo lubię być krytykowany, ale to szaleństwo, które dzieje się w niektórych mediach (...) jest godne ubolewania – powiedział. Dodał, że „na ten moment nie mamy takich planów żadnych” odnośnie repolonizacji mediów.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział w środę w Kartuzach (Pomorskie), że w przypadku zwycięstwa Zjednoczonej Prawicy w jesiennych wyborach parlamentarnych jednym z zadań rządu będzie repolonizacja mediów.

Szef KPRM Michał Dworczyk, pytany w piątek w Radiu Zet o tę wypowiedź, powiedział, że nie wie, czy będzie jakakolwiek repolonizacja mediów. Szef KPRM wskazał, że Gowin mówił, iż nadmierne skupienie w rękach jednej firmy, czy to polskiej czy zagranicznej, części rynku medialnego, nie jest dobre i że w związku z tym warto rozważać rozwiązania, które to uregulują. – Gowin dodał przy tym, że takie rozwiązania funkcjonują, czy to we Francji czy w Niemcach. Te rozwiązania polegają na tym, że jeden podmiot nie może skupiać zbyt wielu procent danego segmentu rynku medialnego – powiedział Dworczyk.

źródło:

Zobacz więcej