Kraków i Małopolska gospodarzem Igrzysk Europejskich w 2023 roku

W piątek w Mińsku prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko ogłosił rozpoczęcie drugiej edycji Igrzysk Europejskich (fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) poinformowało, że Igrzyska Europejskie w 2023 roku odbędą się w naszym kraju, a ich gospodarzem będzie Kraków i Małopolska. Decyzja zapadła w dzień po rozpoczęciu tegorocznych zmagań w Mińsku na Białorusi. W piątek słynną formułę „Igrzyska uważam za otwarte” na stadionie Dynama wygłosił prezydent Aleksandr Łukaszenko.

ME U-21: Polacy powalczą z Hiszpanią o najlepszą czwórkę turnieju 

Polscy piłkarze do lat 21 grają w sobotę z Hiszpanią o awans do półfinału mistrzostw Europy we Włoszech i San Marino oraz kwalifikację olimpijską...

zobacz więcej

Wszystkie 50 europejskich komitetów olimpijskich poparło w sobotę w Mińsku kandydaturę Krakowa i Małopolski do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku – podało EOC.

Kandydaturę zaprezentował prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki. Była to jedyna kandydatura i została zaaprobowana jednogłośnie. Jak powiedział przewodniczący EOC Janez Kocijancic, miasto Kraków i region mają bogatą infrastrukturę sportową, którą można będzie wykorzystać podczas Igrzysk.

Odbywające się na Białorusi tegoroczne zawody to druga edycja tej imprezy. Pierwotnie mieli zorganizować ją Holendrzy, ale rosnące koszty przygotowań zmusiły ich do rezygnacji.

Sportowcy z 50 narodowych komitetów olimpijskich walczą o 200 kompletów medali w 23 dyscyplinach. W niektórych z nich istnieje możliwość wywalczenia kwalifikacji na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio, a w judo i męskim boksie są to też mistrzostwa Europy.

Obajtek: współpraca z Robertem Kubicą przynosi koncernowi efekty biznesowe

– Nie żałujemy decyzji o podjęciu współpracy z Robertem Kubicą. Jesteśmy trwale związani z tym kierowcą i z Formułą 1 i to Orlenowi pomaga, to...

zobacz więcej

Polskę reprezentuje 149 sportowców. Pierwotnie w składzie znalazło się 151, ale jak poinformował w piątek PKOl, z powodu kontuzji musieli się wycofać akrobaci Julia Fajfur i Filip Bucki.

Wzorem ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich pierwsi na tegorocznych Igrzyskach zaprezentowali się Grecy, a na końcu gospodarze. Widzowie mogli później skupić się na drugiej, „właściwej” części artystycznej. Jej reżyserem jest rosyjski kompozytor i producent Igor Krutoj. Nie zabrakło widowiskowych układów choreograficznych i nawiązań do tradycji i kultury Białorusi, ale także bogactwa jej natury. Przedstawiono także legendy, pokazano portrety postaci ważnych w historii kraju.

Później głos zabrał Łukaszenka, a po jego wystąpieniu na stadion wbiegła sztafeta z ogniem, który rozpalono w siedzibie Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) w Rzymie. Ogień przebył tysiące kilometrów, zawitał także w Polsce.

Tegoroczne zmagania na Białorusi potrwają do 30 czerwca.

Wydarzeniom sportowym towarzyszą jednak kontrowersje związane z sytuacja polityczną kraju. Prezydent Łukaszenka nazywany jest czasem „ostatnim dyktatorem Europy”, a na Białorusi wciąż stosuje się karę śmierci. Zastrzeżenia wzbudzał również gospodarz pierwszej edycji igrzysk – Azerbejdżan.

źródło:

Zobacz więcej