USA: Ciężarówka potrąciła wielkiego aligatora. Tylko go to rozzłościło

Wezwany do aligatora traper stwierdził, że był to jeden z największych gadów jakie dotychczas złapał (zdjęcie ilustracyjne)(fot. Jeffrey Greenberg/Universal Images Group via Getty Images)

Samochód ciężarowy z przyczepą zderzył się z gigantycznym aligatorem długim na 3,6 metra, który ważył ok 210 kg i przechodził właśnie przez międzystanową autostradę w północno-zachodniej części Florydy – poinformowały w piątek tamtejsze media.

Myślała, że to włamanie. W kuchni znalazła ogromnego aligatora [WIDEO]

77-letnia mieszkanka Florydy w środku nocy usłyszała odgłosy dochodzące z kuchni. Kobieta myślała, że to włamywacz. Gdy zajrzała do pomieszczenia,...

zobacz więcej

Fotografia olbrzymiego, nieruchomego gada ukazała się w piątek we wszystkich dziennikach wychodzących na Florydzie.

Według kanału telewizyjnego WESH 2 okaz, który wpadł pod koła ciężarówki, jest jednym z największych sfotografowanych na Florydzie, w stanie, gdzie „aligatory i krokodyle są u siebie w domu”. Jak podała z kolei stacja ABC Action News, potrącony aligator nie doznał większego uszczerbku na zdrowiu, jednak zgodnie z przepisami SNAP (The Statewide Nuisance Alligator Program – dop. red.), gad powyżej 4 stóp długości, który „sprawia kłopoty” nie może zostać wypuszczony na wolność i musi zostać zlikwidowany.

Populacja aligatorów amerykańskich (Alligator mississippiensis), gatunku, który w latach 1967-87 znajdował się na Półwyspie Florydzkim na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem, liczy dziś 1,3 mln osobników i od paru dziesięcioleci pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie liczebności.


Aligatory zajmują ważne miejsce w ekosystemie Florydy i zostały zaliczone do kategorii gadów chronionych. Na półwyspie funkcjonuje również specjalna linia telefoniczna, z której mogą korzystać mieszkańcy, którzy poczują się zagrożeni przez kajmana.

Raport Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej ogłoszony niedawno przez UNESCO ostrzega, że na świecie milion rodzajów zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem. Wiele spośród nich może zniknąć w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

Nastąpi to, jeśli nie zajdzie radykalna zmiana w dominujących dziś na naszej planecie metodach produkcji i nawykach konsumpcyjnych ludzi.

źródło:
Zobacz więcej