RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Suski: RPO powinien stawać w obronie ofiar, a broni zbrodniarza

Jestem bardzo zdziwiony stanowiskiem RPO ws. zatrzymania Jakuba A. Rzecznik powinien stawać w obronie ofiar, a w tym przypadku broni zbrodniarza – ocenił szef gabinetu premiera Marek Suski. Według niego podczas zatrzymania Jakuba A. nie było „żadnych rzeczy, które można byłoby skrytykować”.

Bodnar interweniuje ws. mordercy 10-latki. Nie zrobił tego wobec zabójcy Adamowicza

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wydał oświadczenie, w którym zarzuca funkcjonariuszom policji i prokuraturze niewłaściwe traktowanie...

zobacz więcej

Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich opublikowano w środę komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur – którego zadania wykonuje RPO – dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A., podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny. Według Adama Bodnara użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczył RPO, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu.

W ocenie RPO, zatrzymany mógł zostać doprowadzony na czynności procesowe bez kajdanek, a w przypadku uzasadnionej konieczności wystarczającym środkiem wydaje się stosowanie kajdanek zakładanych na ręce. Ponadto – zdaniem Bodnara – wyprowadzenie zatrzymanego z budynku boso i niekompletnie ubranego, a następnie pozostawienie go w takim stanie w czasie wykonywania czynności procesowych, „narusza godność zatrzymanego i stanowi pogwałcenie praw człowieka”.

Zdaniem RPO środki użyte przez służby podczas aresztowania stanowiły przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa.

Bodnar wskazał też na wątpliwości, co do właściwej realizacji prawa mężczyzny do obrony ze względy na brak obrońcy.

Reakcje internautów na oświadczenie Bodnara. „Kolejna kompromitacja RPO”

„Kolejna kompromitacja RPO”; „Bodnar zwariował z nienawiści”; „Czy Adam Bodnar to na pewno Rzecznik Praw Obywatelskich, czy też raczej Rzecznik...

zobacz więcej

Suski podkreślił w piątek w TVP1, że jest bardzo zdziwiony stanowiskiem Bodnara. – Jest to zbrodnia straszliwa – ludzie zwyrodniali postępują w ten sposób. Ich zatrzymanie przez policję i przesłuchanie – jest w tym wypadku – jak najbardziej naturalne. Mówienie o tym, że można się nim było zaopiekować i stawanie w obronie, że przesłuchanie było nie o tej porze, której by sobie życzył pan Rzecznik jest dziwne – stwierdził szef gabinetu premiera.

– Zbrodniarz, który morduje dziecko ze szczególnym okrucieństwem, to jak ma być taktowany? Mają po niego przyjechać i powiedzieć: „Zapraszamy pana do radiowozu”? To chyba są kpiny – podkreślił Suski.

Według niego RPO powinien interweniować w obronie poszkodowanych i ofiar, a w tym przypadku – jak ocenił szef gabinetu premiera – Bodnar broni zbrodniarza. – Dziwne, chyba nie po to jest Rzecznik Praw Obywatelskich. (...) Tutaj jest zwyrodniały morderca, który został potraktowany zgodnie z procedurami – dodał.

Jak stwierdził Suski, ws. zatrzymania Jakuba A. „nie było żadnych rzeczy, które można byłoby skrytykować”. – Nie był bity, prześladowany, poniżany. On był po prostu zatrzymany – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej