RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Włochy przygotowane na erupcję Wezuwiusza

Nad protokołami dotyczącymi ewakuacji mieszkańców okolic Wezuwiusza mówiło się od 2002 roku (fot. Pixabay)
Nad protokołami dotyczącymi ewakuacji mieszkańców okolic Wezuwiusza mówiło się od 2002 roku (fot. Pixabay)

Najnowsze

Popularne

W razie erupcji Wezuwiusza z okolic wulkanu ewakuowanych zostanie do innych części Włoch ponad 1,1 mln mieszkańców – taki plan przewiduje podpisane w Neapolu porozumienie między władzami Kampanii i kilku innych regionów kraju.

Kolejne odkrycie w Pompejach. Natrafiono na pięć nietkniętych szkieletów

Podczas najnowszych prac wykopaliskowych prowadzonych w Pompejach archeolodzy odkryli szkielety pięciorga osób zabitych w 79 roku n.e. podczas...

zobacz więcej

– To ważny rezultat, gdyż o takich protokołach mówiło się od 2002 roku, a planowanie kryzysowe wokół Wezuwiusza zaczęto w 1984 roku – tak zawarte porozumienie skomentował szef włoskiej Obrony Cywilnej Angelo Borrelli.

Przewiduje ono, że mieszkańcy zagrożonych terenów trafią do Basilicaty, Molise, Kalabrii, Lacjum i na Sardynię.

Wraz ze złożeniem podpisów pod dokumentem dokończony został i zaktualizowany szczegółowy plan ewakuacji ludności z kilku dzielnic Neapolu i ponad 30 miast oraz miejscowości położonych wokół jednego z najniebezpieczniejszych wulkanów na świecie. Ewakuacją objęci zostaną też mieszkańcy rejonu wulkanicznych Pól Flegrejskich koło Neapolu. Na ich obszarze znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne. W okolicy tej leży 80-tysięczne miasto Pozzuoli.

W październiku na Polach Flegrejskich odbędą się krajowe ćwiczenia przygotowujące na wypadek zagrożenia wulkanicznego.

– To nie żart, ale sposób na to, by przygotować się poważnie na wydarzenia, które mogą być katastrofalne – wyjaśnił szef władz regionu Kampania Vincenzo De Luca. Dodał, że wszystkie dzieci z tamtych stron muszą wiedzieć, co mają robić w przypadku zagrożenia i dokąd mają się udać.

– We wrześniu rozpocznie się kampania informacyjna, w trakcie której każdy obywatel zostanie zawiadomiony o tym, dokąd ma się skierować w momencie kryzysowym – dodał De Luca.

Najbardziej znaną erupcją Wezuwiusza jest ta z 79. roku, kiedy wybuch wulkanu zniszczył trzy pobliskie miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabię. Najbardziej wzmożony okres jego aktywności odnotowano między XVII a XIX wiekiem. Ostatnia duża erupcja miała miejsce 13 marca 1944 roku. Od tego roku Wezuwiusz nie daje oznak aktywności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej