„Procesja jest publicznym wyznaniem wiary w obecność Jezusa” [GALERIA]

Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Witowie (fot. arch.PAP/Grzegorz Momot)

Dzisiejsza procesja była publicznym wyznaniem naszej wiary w rzeczywistą obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Była znakiem naszego przywiązania do Kościoła i katolickiej tradycji, która pod różnymi pretekstami staje się ostatnimi czasy przedmiotem pogardy i kpiny – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości Bożego Ciała w Sandomierzu.

Kard. Nycz: Chcemy przeprosić Boga za grzechy profanacji mszy św. i parodii procesji Bożego Ciała

Chcemy przeprosić Boga za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji mszy św., parodii procesji Bożego Ciała, które miały miejsce na...

zobacz więcej

Podczas procesji przy ostatnim ołtarzu przy kościele seminaryjnym pw. św. Michała Archanioła bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił uwagę na to, że sandomierski upał przypomina trochę klimat Ziemi Świętej oraz że także sceneria porównywalna jest do tej, jaka towarzyszyła Panu Jezusowi podczas Jego ziemskiej misji.

– Myślę w pierwszej kolejności o gromadzących się wokół niego rzeszach ludzi. Jestem przekonany, że tak samo jak wtedy, Chrystus patrzy na nas z miłością, otwiera szeroko swoje ramiona, chce każdego przygarnąć, napełnić pokojem i radością, umocnić swoim słowem. Dlatego pozostał obecny w najświętszej Eucharystii i daje się nam, jako pokarm do pożywania pod postaciami chleba i wina, pokarm na życie wieczne, zaczątek nieśmiertelności – mówił biskup.

Hierarcha podkreślił, że w bliskości Chrystusa ulegamy przemianie, gdyż to, co zwykle dzieli i odstrasza, staje się niewidoczne, a modlitwy, śpiewy i gesty zbliżają nas do siebie.

– Żadnej agresji, obrażania, prowokacji. Za chwilę wszystko się skończy, ale niech pamięć o procesji, w której podążaliśmy wspólnie z Panem Jezusem pozostanie dalej obecna. Niech nas stale motywuje do tego, abyśmy zawsze przyjmowali taką postawę wobec Boga i wobec siebie nawzajem, bo nikt nie może zbawić się sam – wskazał.

Wyjątkowy kobierzec na Boże Ciało

Mieszkańcy Sędzin koło Buku w Wielkopolsce już po raz piąty przygotowali wyjątkowy kobierzec z okazji Bożego Ciała. W tym roku wybrali motyw z...

zobacz więcej

Biskup poinformował, że wczoraj nieszczęście dotknęło parafię Wierzchowiska na wschodzie diecezji. Na skutek gwałtownej burzy zostało podtopionych prawie 400 budynków.

– Pragnę zachęcić wszystkich, aby za pośrednictwem diecezjalnej Caritas włączyli się w akcję pomocy poszkodowanym. Okażmy tym naszym siostrom i braciom solidarność przez modlitwę i złożone ofiary – apelował.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej rozpoczęła Msza św. sprawowana przez sandomierskich duszpasterzy, kapłanów pracujących w Kurii Diecezjalnej i seminarium duchownym, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.


Podczas homilii ks. prał. Jerzy Siara przypomniał, że Eucharystia to największy dar Boga dla człowieka. Zwrócił także uwagę na elementy dobrego i owocnego uczestnictwa we Mszy św.

Po Eucharystii tłumy mieszkańców przeszły główną ulicą miasta, w procesji z Chrystusem eucharystycznym, zatrzymując się przy tradycyjnych czterech ołtarzach.

źródło:
Zobacz więcej