Czaputowicz o słowach Katza: Po stronie izraelskiej jest, aby rozwiązać tę kwestię

Szef izraelskiego MSZ Israel Katz i premier Benjamin Netanjahu (fot. arch. PAP/ABIR SULTAN / POOL)

Nic się nie zmieniło; nie akceptujemy słów ministra spraw zagranicznych Israela Katza dotyczących jakiegoś wrodzonego antysemityzmu – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl szef MSZ Jacek Czaputowicz. Po stronie izraelskiej jest, aby tę kwestię rozwiązać – dodał.

Reprezentacja Izraela zamieściła zdjęcie z Warszawy. Muzeum Auschwitz prostuje

Piłkarska reprezentacja Izraela, która zagra w poniedziałek mecz z Polakami, zamieściła zdjęcie przed Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. „Ważne...

zobacz więcej

W lutym szef izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych Katz odniósł się do słów przypisanych przez media izraelskie premierowi Netanjahu. – Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i, tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – red.), któremu Polacy zamordowali ojca, „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – oświadczył.

Jacek Czaputowicz po raz kolejny skomentował kontrowersyjną wypowiedź Katza. – Tu się nic nie zmieniło. Nie akceptujemy słów ministra spraw zagranicznych Katza dotyczących jakiegoś wrodzonego antysemityzmu. Te słowa są dla nas dość obraźliwie. Po stronie izraelskiej jest, aby tę kwestię rozwiązać. Nie zmieniamy naszej negatywnej opinii – powiedział Czaputowicz.

Słowa Katza spotkały się z krytyką ze strony władz Polski. Z ich powodu swój udział w lutowym spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie odwołał premier Mateusz Morawiecki; do państwa żydowskiego nie pojechał w tym terminie także szef MSZ Jacek Czaputowicz.

źródło:

Zobacz więcej