„Rowerem po oddech” dla Paulinki. Wyprawa do Neapolu, by pomóc choremu dziecku

W lipcu rusza rowerowa wyprawa do Neapolu „po oddech dla Paulinki” (fot. Fb/@fundacjamukohelp)

Trzech młodych mieszkańców Jarosławia (Podkarpackie) wyruszy na początku lipca rowerami do Neapolu na charytatywną wyprawę, aby pomóc 11-letniej Paulince, podopiecznej fundacji Mukohelp pomagającej osobom chorym na mukowiscydozę. Do celu mają dotrzeć po około trzech tygodniach.

Przez mukowiscydozę miał nie dożyć 16 lat. Dziś świętuje 60. urodziny

Jerry Cahill właśnie skończył 60 lat. Amerykanin od ósmego roku życia choruje na mukowiscydozę. Lekarze mówili mu, że umrze najpóźniej w wieku 16...

zobacz więcej

W rowerowej, charytatywnej wyprawie wezmą udział trzej młodzi mężczyźni z Jarosławia: Kacper Kogut, Andrzej Kozioł, Krystian Mroziak.

Jak sami mówią - mają kilka koncepcji trasy, ale zaznaczają, że po drodze wszystko może się zmienić. – Niezmienny jest cel: dojechać. Za wszelką cenę dojechać o własnych mięśniach. Już wiemy, że jedziemy dla 11-letniej Paulinki z okolic Jarosławia - mówili rowerzyści.

Planują wyruszyć z Jarosławia między 5 a 7 lipca. Do pokonania mają około 2 tys. kilometrów. Powrót do kraju planują samolotem - 31 lipca. – Bilety są już kupione, więc nie mamy wyjścia - podkreślili.

Proszą też o zainteresowanie i wsparcie ich wyprawy. Zastrzegają, że nie mają sponsorów, można natomiast w zamian za reklamę przekazać pieniądze na wskazany cel. – Ale nie na nasze konto, lecz dla danej osoby, dla której jedziemy. My nie mamy z tego nic - zaznaczyli.

Nie będzie to ich pierwsza tak daleka charytatywna wyprawa rowerowa - w ub. roku byli w Grecji.

Przeszczepili płuca choremu z mukowiscydozą

To była pierwsza taka operacja w Polsce. Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepili płuca u 30-letniego pacjenta chorego na...

zobacz więcej

Przygotowania do wyprawy

Opisując przygotowania do tegorocznej wyprawy wskazywali, że każdy z nich miał inne zadanie, takie jak: układanie trasy, przygotowanie grafiki w internecie, ulotek, kontakt z fundacją. Każdy próbował też pozyskać jak najwięcej sponsorów.

Zaznaczyli, że starają się brać ze sobą jak najmniejszy bagaż, śpią w namiocie, który starają się rozbijać nad wodą, jedzą przeważnie bułki, chleb z serkiem, szynką, czasami fast-foody, pizzę albo - w miarę możliwości - zupę. – Myjemy się w napotkanych zbiornikach wodnych lub rzekach. Każdy ma mydełko. Czasem jest zimno, ale zawsze jest śmiesznie. A co jeśli nie ma jeziora lub rzeki? – Tak, wtedy w namiocie jest nie do wytrzymania - opowiadali.

Honorowy patronat nad wyprawą objęli: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, oraz starosta jarosławski i burmistrzowie Jarosławia i Leżajska.

Fundacja Pomocy Chorym na Mukowiscydozę Mukohelp

Fundacja Pomocy Chorym na Mukowiscydozę Mukohelp powstała w grudniu 2017 r. w Jarosławiu. Jej misją jest pomoc osobom chorym. Obecnie podopiecznymi fundacji jest około 40 osób, nie tylko z Podkarpacia.

Jej głównym celem jest stworzenie ośrodka leczenia mukowiscydozy, gdzie będzie się to odbywało zgodnie z europejskimi standardami, by znacząco poprawić jakość i długość życia pacjentów.

W październiku 2018 r. z podopiecznymi fundacji oraz ich rodzinami spotkała się w Jarosławiu żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

źródło:

Zobacz więcej