Transnieft: nowe zanieczyszczenie ropy w rurociągu Przyjaźń

Do zanieczyszczenia znacznych ilości ropy w rurociągu Przyjaźń doszło w kwietniu (fot. żródło: PERN)

Rosyjski koncern Transnieft podał w czwartek, że na jednym z odcinków rurociągu Przyjaźń na granicy Białorusi i Polski wykryto nowe zanieczyszczenie ropy i tłoczenie surowca zostało przejściowo wstrzymane. Wcześniej poinformował o tym polski PERN.

Oczyszczanie naszego systemu z brudnej rosyjskiej ropy potrwa 5–6 miesięcy

Oczyszczenie systemu przesyłowego i magazynowego w Polsce z brudnej rosyjskiej ropy zabierze 5–6 miesięcy – powiedział w środę pełnomocnik rządu...

zobacz więcej

Przewyższenie normy chlorków organicznych wykryto w próbach pobranych w środę i w rezultacie wieczorem tego dnia wstrzymane zostało tłoczenie ropy w rurociągu Mozyrz-Adomowo w kierunku Polski – podała rosyjska firma.

Wyniki kolejnych prób pokazały pod koniec dnia, że zawyżony poziom chlorków organicznych spadł; Polska wznowiła przyjmowanie rosyjskiej ropy w czwartek rano – głosi oświadczenie Transnieftu.

PERN: Tłoczenie wznowiono

PERN podał w czwartek, że wykrył w środę po południu skażenie ropy i na kilkanaście godzin wstrzymał tłoczenie surowca rurociągiem Przyjaźń. Polska spółka dodała, że dostawy już wznowiono i że operator białoruski wyjaśnił, „że incydent jest wynikiem przełączania kolejnych elementów infrastruktury”.

PERN przypomniał, iż „zgodnie z deklaracjami strony rosyjskiej od 1 lipca rurociąg »Przyjaźń« ma być w pełni przepustowy i posiadać możliwość dostarczania czystego surowca poprzez wszystkie trzy nitki”.

Do zanieczyszczenia znacznych ilości ropy w rurociągu Przyjaźń doszło w kwietniu. PERN 24 kwietnia wstrzymał odbiór dostaw skażonego surowca i wznowił odbiór 9 czerwca.


źródło:

Zobacz więcej