RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Senat USA: Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu rosyjskiej agresji

Dokument Senatu USA wskazuje na strategiczne znaczenie Polski (fot. wikipedia.org/MON)

Komisja sił zbrojnych amerykańskiego Senatu opublikowała własną wersję budżetu obronnego USA na rok 2020. Dokument mówi o strategicznym znaczeniu Polski w powstrzymywaniu potencjalnej rosyjskiej agresji i konieczności zwiększenia „ciągłej” obecności wojskowej USA w Polsce.

Zestrzelenie malezyjskiego boeinga. Są dowody, że to Rosja dostarczyła wyrzutnię rakiet

Mamy dowody, że to Rosja dostarczyła wyrzutnię rakiet użytą do zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku – poinformowali...

zobacz więcej

Senatorowie wnioskują o przedłużenie rotacyjnej obecności wojsk USA w Europie Wschodniej. Komisja Sił Zbrojnych Senatu podkreśla, że strategiczna rywalizacja z Rosją należy do podstawowych priorytetów Pentagonu określonych w Narodowej Strategii Obronnej.

Senatorowie oceniają, że mimo znaczącego postępu osiągniętego poprzez rotacyjną obecność wojsk amerykańskich w Europie Wschodniej, obecne rozmieszczenie sił zbrojnych USA nie jest adekwatne do zagrożenia ze strony Rosji.

„Wobec geostrategicznej lokalizacji i zdolności polskich sił zbrojnych, Polska odgrywa kluczową rolę w powstrzymaniu i pokonaniu rosyjskiej agresji przeciwko sojusznikom z NATO w Europie Środkowej i Wschodniej” – napisano w dokumencie. Komisja rekomenduje zwiększenie „nieustającej” obecności wojsk amerykańskich w Polsce, w tym oddziałów wsparcia bojowego, a także elementów dowództwa operacyjnego.

O takich jednostkach mówi między innymi porozumienie podpisane w ubiegłym tygodniu przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce o tysiąc żołnierzy.

Senacki budżet przewiduje przedłużenie ćwiczeń sił wielonarodowych w Europie Wschodniej do końca 2022 roku. Zobowiązuje też sekretarza obrony do przedstawienia planu dalszych działań USA w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania na co najmniej 4 lata.

W projekcie budżetu na rok 2020 prezydent Donald Trump wnioskował o 5 miliardów 900 milionów dolarów na działania w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, czyli o 600 milionów mniej niż w roku 2019. Z opublikowanej wersji budżetu nie wynika, jaką sumę na ten cel rekomenduje Komisja Sił Zbrojnych Senatu, która ma kluczowy głos w sprawach wydatków obronnych USA.

źródło:
Zobacz więcej