Policja rozpoczęła akcję „Bezpieczne wakacje 2019”

Najwięcej policjantów będzie wzmacniało te jednostki, które na swoim terenie mają akweny wodne (fot. PAP/Marcin Obara)

Podkarpaccy policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczne wakacje 2019”. Będą kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, ich stan techniczny, trzeźwość kierowców. Będą też odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży i rozmawiać o bezpieczeństwie.

W których krajach Polacy spędzają wakacje? Znamy wyniki badania

Prawie połowa Polaków, która wybiera się w tym roku na wakacje, wyjedzie za granicę. Największą popularnością wśród badanych cieszą się Chorwacja,...

zobacz więcej

Policjanci ruchu drogowego będą kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć kierowcy. Skontrolują również trzeźwość kierowców.

Oprócz tego policjanci w trakcie wakacyjnych kontroli będą zwracać uwagę także na m.in. braki w wyposażeniu, dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, właściwy załadunek sprzętu wypoczynkowego i bagaży, stan oznakowania pionowego i poziomego na jezdniach, i na wszelkie inne nieprawidłowości związane z oznakowaniem dróg.

Na okres wakacji zostało wyznaczonych 25 punktów kontroli autokarów. Każdy może zgłosić policji potrzebę skontrolowania stanu technicznego pojazdu, uprawnień kierowcy oraz jego trzeźwości. Wykaz punktów kontroli można znaleźć na stronie KWP w Rzeszowie.

Kontrole w miejscach wypoczynku

W czasie wakacji policjanci będą też odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Będą z nimi rozmawiać o tym co zrobić, by wakacje upłynęły bezpiecznie. Zwrócą uwagę m.in. na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na zagrożenia, jakie młodzi mogą spotkać podczas letniego wypoczynku w mieście, na wsi, nad wodą, czy w górach.

Ponadto na czas wakacji wzmocnione zostaną jednostki policyjne w tych powiatach, które są atrakcyjne dla turystów. Najwięcej policjantów będzie wzmacniało te jednostki, które na swoim terenie mają akweny wodne, m.in. Będzie nad Zalewem Solińskim, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, a także na turystycznych szlakach Bieszczadów, przy kąpieliskach i rzekach.

Do 31 sierpnia działać będą też dwa sezonowe posterunki policji: w Solinie i nad Jeziorem Tarnobrzeskim, w których nad bezpieczeństwem turystów ma czuwać po dziesięciu policjantów dobrze pływających i potrafiących także udzielić pierwszej pomocy.

źródło:

Zobacz więcej