Listy z pogróżkami pod adresem polskiej konsul na Jersey. „Żyliśmy w strachu”

Magda Chmielewska wezwała Polaków mieszkających na Jersey, by nie milczeli, jeśli są ofiarami nienawiści (fot. ipixabay.com)

Konsul honorowa RP na wyspie Jersey Magda Chmielewska dostawała listy z pogróżkami. O swoim koszmarze opowiedziała w rozmowie z lokalnym dziennikiem „Jersey Evening Post”. Wezwała też Polaków mieszkających na Jersey, by nie milczeli, jeśli są ofiarami nienawiści.

„Wraz z brexitem rośnie niechęć do Polaków na Wyspach”

Brexit odmieniano już przez wszystkie przypadki. Początkowo wzbudzał emocje, teraz kojarzy się z ciągłym chaosem, niepewnością i przepychankami...

zobacz więcej

Jak informuje polonijny portal londynek.net, Magda Chmielewska z powodu otrzymywanych pogróżek obawiała się o swoje bezpieczeństwo. – Nie chciałam być drugą Jo Cox tej wyspy – powiedziała. Jo Cox, posłanka z Partii Pracy, została śmiertelnie raniona w 2016 r. przez 52-letniego ekstremistę w Birstall w środkowej Anglii.

Konsul otrzymywała listy co 3-4 miesiące. „W pewnym momencie zaczęliśmy zastanawiać się z mężem, czy chcemy takiego życia. Przez to wszystko żyliśmy w strachu” – powiedziała. Zgłosiła sprawę na policję, jednak pomimo dochodzenia nadal jednak nie wiadomo, kto był jej prześladowcą.

Konsul honorowa RP wezwała wszystkich Polaków mieszkających na Jersey, by nie milczeli, jeśli są ofiarami nienawiści.

W zeszłym roku policja na Jersey otrzymała 37 zgłoszeń dotyczących tzw. hate crime. Z ankiety „Opinie i styl życia” wynika jednak, że ofiarą uprzedzeń lub dyskryminacji padło w tym czasie 9 proc. mieszkańców wyspy, czyli prawie 10 tys. osób.

źródło:
Zobacz więcej