Były szef Interpolu przyznał się do korupcji. Przyjął blisko 8 mln zł łapówki

B. szef Interpolu Meng Hongwei przyznał się do korupcji (fot. PAP/Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

Były szef Interpolu, a zarazem były wiceminister bezpieczeństwa publicznego ChRL Meng Hongwei, oskarżony o przyjęcie łapówek o wartości 14,5 mln juanów (7,8 mln zł), przyznał się w czwartek do winy przed sądem w Chinach - podały państwowe chińskie media.

Były prezes Interpolu aresztowany za korupcję

Były prezes Interpolu, a zarazem były wiceminister bezpieczeństwa publicznego Chin Meng Hongwei, który został zatrzymany jesienią 2018 roku w...

zobacz więcej

Rozpatrujący jego sprawę sąd w mieście Tiencin na północy Chin ogłosi werdykt w późniejszym terminie - podała państwowa chińska telewizja CCTV na swoim kanale w mediach społecznościowych.

Meng wraz z rodziną mieszkał w Lyonie, gdzie mieści się siedziba Interpolu. Jego żona Grace Meng zgłosiła jesienią 2018 roku, że zaginął on w czasie podróży do Chin. Wkrótce chińskie władze oświadczyły, że prowadzą przeciwko niemu postępowanie.

Komisja antykorupcyjna Komunistycznej Partii Chin (KPCh) informowała, że Meng jest podejrzany o przyjmowanie łapówek, szkodzenie wizerunkowi partii i niewykonywanie poleceń partyjnego kierownictwa. W marcu br. został on usunięty z rządzącej KPCh za „poważne naruszenie prawa i dyscypliny”, a w kwietniu formalnie go aresztowano.

Szef Interpolu podejrzany o korupcję. „Zagrożenie partii i bezpieczeństwa Chin”

Były szef Interpolu Meng Hongwei jest podejrzany o przyjęcie łapówki, przeciwko niemu toczy się śledztwo – poinformowało w poniedziałek na swojej...

zobacz więcej

Żona Menga z dziećmi we Francji

Żona Menga poinformowała w maju, że razem z dwójką ich dzieci otrzymała we Francji azyl, co określiła jako uratowanie im życia. – Gdyby Francja mnie nie chroniła, zostałabym zabita dawno temu - powiedziała. - To drugie życie dla nas, dla mnie i moich dzieci.

Grace Meng twierdziła po zatrzymaniu jej męża, że była śledzona, otrzymywała podejrzane telefony, a nieznane jej osoby robiły zdjęcia tablic rejestracyjnych jej samochodu, w związku z czym obawiała się porwania.

Pod rządami prezydenta Xi Jinpinga chińskie władze prowadzą szeroko zakrojoną kampanię antykorupcyjną, w ramach której ukarano już wielu wysokiej rangi urzędników. Według krytyków Xi wykorzystuje kampanię także do usuwania swoich przeciwników ze sceny politycznej.

źródło:

Zobacz więcej