RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Podawał się za gwiazdę Juventusu. Fałszywy piłkarz okradł sprzedawców na tysiące euro

Andrea Pirlo to były zawodnik Juventusu (fot. arch. PAP/EPA/THAIS LLORCA)

Oszust podający się za byłego piłkarza Andreę Pirlo oszukiwał właścicieli butików we Włoszech, okradając ich z luksusowych towarów. Obiecywał, że za zakupy zapłaci później i znikał bez śladu. Poszkodowani zgłaszali się do byłego zawodnika Juventusu.

Włamał się do sklepu, wypił wiśniówkę i zabrał sejf. Wpadł, bo uciekając zgubił część łupu

24-latek z Krakowa włamał się na zaplecze sklepu monopolowego. Zabrał telefony komórkowe pracowników, wypił wiśniówkę i wziął się za sejf....

zobacz więcej

Włoskie media podały, że 48-letni były złotnik, podobny do dawnej gwiazdy piłki, działał w całym kraju. Jak ustalono w toku śledztwa, o którym informują media, nigdy osobiście nie zgłaszał się do sklepów, lecz dzwonił z następującym komunikatem: „Dzień dobry, jestem Andrea Pirlo, chciałbym zrobić u was zakupy”.

Następnie oszust wysyłał przejętym właścicielom zamówienie pocztą elektroniczną i prosił o zniżkę. Po odbiór zakupów oszust wysyłał kobietę, która miała być narzeczoną lub asystentką piłkarza. Za pierwszym razem płaciła za zakupy, by zdobyć zaufanie sprzedawcy. Potem sytuacja powtarzała się, ale zamówienia były coraz kosztowniejsze.

Sobowtór Pirlo wybierał zegarki, biżuterię i firmowe ubrania za tysiące euro, ale przy ich odbiorze kobieta już nie płaciła, tłumacząc, że zrobi to przy następnej okazji. Obiecywała, że piłkarz przyjdzie i wynagrodzi to sportowymi gadżetami i koszulkami z autografem.

Proceder przychodził parze z łatwością, bo nikt z kupców nie odmawiał zwycięzcy Mundialu.

Były piłkarz złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa na swoją szkodę, gdy zaczęli zgłaszać się do niego poszkodowani, domagając się zapłaty należności.

Liczba ujawnianych przypadków oszustw w wykonaniu sobowtóra piłkarza stale rośnie – podkreśla prasa. Śledztwo wszczęła prokuratura w Turynie. W jego toku ustalono, że za byłego zawodnika mistrza Włoch i reprezentacji kraju podawał się mieszkaniec miasta Pawia, już wcześniej karany za próbę oszustwa były złotnik.

źródło:

Zobacz więcej