RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Uchodźca szykował zamach na kościół

Mustafa Mousab Alowemer miał działać w imieniu Państwa Islamskiego (fot. TT/FBI)

W USA aresztowano syryjskiego uchodźcę pod zarzutem terroryzmu. Mężczyzna podejrzany jest o planowanie ataku na kościół w Pensylwanii w imieniu Państwa Islamskiego – poinformował amerykański Departament Sprawiedliwości.

Państwo Islamskie w USA. Terroryści planowali zamach

Na lotnisku w Grand Rapids w amerykańskim stanie Michigan zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o planowanie ataku terrorystycznego. Wszyscy...

zobacz więcej

Według władz Mustafa Mousab Alowemer, który przybył do USA z Syrii jako uchodźca w 2016 roku, planował atak bombowy na kościół w dzielnicy North Side w Pittsburghu. – 21-latek planował przeprowadzić w imieniu Państwa Islamskiego atak na kościół, w którym mógłby zabić i ranić wielu ludzi – powiedział przedstawiciel FBI Michael McGarrity.

– Federalne Biuro Śledcze bardzo poważnie traktuje ataki na kościoły i inne instytucje religijne, a my wykorzystamy wszystkie środki, aby powstrzymać ataki terrorystyczne przeciwko nim – zapewnił McGarrity.

Podejrzany rzekomo ujawnił dokumenty instruktażowe dotyczące użycia materiałów wybuchowych mężczyźnie, którego uważał za sympatyka Państwa Islamskiego, a który w rzeczywistości był działającym pod przykryciem agentem FBI. Syryjczyk miał także przygotować szczegółowy plan ataku, do którego miało dojść w lipcu, oraz mapę okolicy, w której znajduje się kościół, z zaznaczonymi drogami dojazdowymi.

Według prokuratury, na początku czerwca Alowemer kupił materiały, które mógłby zostać wykorzystane do budowy bomby. Chodzi m.in. o gwoździe, baterie i produkty zawierające substancje chemiczne.

Agencja AFP przypomina, że 27 października ubiegłego roku w ataku na synagogę w Pittsburghu zginęło 11 osób. Był to najkrwawszy atak na społeczność żydowską w USA. Jego sprawcy, Robertowi Bowersowi, postawiono 29 zarzutów. Grozi mu kara śmierci.

źródło:

Zobacz więcej