Obchodzimy Boże Ciało. W całym kraju odbyły się procesje

Boże Ciało zawsze przypada 60 dni po Wielkanocy (fot. Wiki 4.0/Regionalny Instytut Kultury w Katowicach)

Katolicy świętują w czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w Polsce potocznie nazywaną Bożym Ciałem. Na ulice miast i wsi tradycyjnie wyszły procesje wiernych.

Wielkanoc, czyli life-changing. „To jest czas, kiedy w człowieku coś pęka”

– Ksiądz prof. Waldemar Chrostowski powiedział ostatnio, że krzyż to jest najlepsza lekcja miłości. Czasami po Świętach Wielkanocnych widać to, co...

zobacz więcej

– W tym dniu chcemy wyrazić naszą wiarę w realną obecność Jezusa pod postaciami eucharystycznymi – tłumaczył bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Monstrancja ukazuje obecność Boga pośród nas, jest niesiona w sposób uroczysty, ukazuje to prawdę, że wiara katolicka to wiara w Boga obecnego w realiach życia człowieka – dodał.

Boże Ciało to święto ruchome. Zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy. Jak wskazuje duchowny, uroczystość pokazuje nam, że Jezus oddał się człowiekowi jako pokarm. – Bóg zamknął się w kruszynach chleba, by być z człowiekiem, w kościele – wyjaśniał bp Miziński.

Centralne uroczystości w Warszawie rozpoczęły się mszą św. o godz. 10 w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Następnie poprowadził on procesję do czterech ołtarzy. Ostatni, został wzniesiony przy krzyżu na pl. Piłsudskiego i nawiązywał do I pielgrzymki Jana Pawła II przed 40 laty.źródło:
Zobacz więcej