Irlandia nastawia się na twardy brexit

Taoiseach Irlandii Leo Varadkar (fot. Wiki 2.0/EPP)

Brytyjski dziennik gospodarczy „Financial Times” ujawnił, że projekt irlandzkiego budżetu na 2020 roku oparty będzie o założenie, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia ws. warunków wyjścia ze Wspólnoty.

Czaputowicz: Brexit zmieni układ głosów w UE. Skorzystają najwięksi

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zwrócił się do Komisji Europejskiej z sugestią opracowania raportu dotyczącego wpływu wyjścia z Unii...

zobacz więcej

Według gazety rząd taoiseacha (premiera) Leo Varadkara jest zdeterminowany, aby sprzeciwić się jakimkolwiek naciskom ze strony Londynu dotyczących ustępstw w sprawie mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej (tzw. backstopu). Może to potencjalnie doprowadzić do konfrontacji z brytyjskimi władzami przed planowanym na koniec października terminem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Dziennik przypomniał, że główni kandydaci do zastąpienia ustępującej brytyjskiej premier Theresy May – w tym były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson – argumentowali w ostatnich dniach, że będą w stanie przekonać Brukselii do zmiany dotychczasowego stanowiska dotyczącego przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią.

Gotowość Varadkara do przyjęcia budżetu, który zakłada bezumowne wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej wskazuje jednak, że premier byłby bardziej skłonny doprowadzić do chaotycznego brexitu niż dokonać w ostatniej chwili jakichś ustępstw ws. granicy – ocenił „FT”.

Jednocześnie zwrócono uwagę, że decyzja Dublina o przyjęciu konserwatywnych zapisów jest „o tyle znacząca, że pozbawiłaby Varadkara możliwości zabiegania o względy wyborców przez hojne zapisy w budżecie państwa” w kontekście spodziewanych w przyszłym roku wyborów parlamentarnych w Irlandii.

Brytyjski parlament od miesięcy tkwi w politycznym impasie w kwestii brexitu. Posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną przez rząd umowę wyjścia ze Wspólnoty, co doprowadziło także do zapowiedzi ustąpienia ze stanowiska premier May. Do czasu wyłonienia jej następcy May pozostaje na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

źródło:

Zobacz więcej