Meksyk ratyfikował nową umowę handlową z USA i Kanadą

Umowa reguluje relacje handlowe między Meksykiem USA a Kanadą (fot. Wiki/U.S. Customs and Border Protection)

Meksyk jako pierwszy ratyfikował nowe porozumienie o wolnym handlu z USA i Kanadą – USMCA, które ma zastąpić dotychczasowy układ NAFTA. Porozumienie zatwierdził na specjalnym posiedzeniu meksykański Senat większością głosów 114 do 4.

Koniec NAFTA. Zastąpi ją „umowa handlowa USA-Meksyk”

Prezydent Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że zamierza wypowiedzieć Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), by zastąpić go „umową...

zobacz więcej

„Gratulacje dla prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora. Meksyk zagłosował za ratyfikacją USMCA z ogromną przewagą. Teraz pora, żeby Kongres USA zrobił to samo” – napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Układ United States–Mexico–Canada Agreement podpisali w listopadzie ubiegłego roku w Buenos Aires, podczas szczytu G20 prezydent Trump, ówczesny prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto oraz premier Kanady Justin Trudeau.

W kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku Trump wielokrotnie zapowiadał, że wycofa kraj z umowy NAFTA, która obowiązywała od 1994 roku, jeśli pozostałe kraje objęte tym porozumieniem nie zgodzą się na renegocjację jego zapisów. Sam układ określał jako „katastrofalny” i domagał się lepszych warunków dla USA.

Ostatecznie doszło do renegocjacji umowy NAFTA.

Nowy trójstronny układ prezydent Trump nazwał „modelowym porozumieniem, które na zawsze zmienia obraz handlu”. Porozumienie USMCA wejdzie w życie, jeśli ratyfikują je jeszcze USA i Kanada.źródło:
Zobacz więcej