Premier do nauczycieli: Dla dzieci i młodzieży warto razem budować lepszą szkołę

Już 2 września ich pełne nadziei twarze dzieci i młodzieży znów zwrócą się w naszą stronę – przypomniał szef rządu (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

– Szanowni nauczyciele, wasz wielki wysiłek zasługuje na docenienie. Jestem wam za to wdzięczny jako szef rządu, ale też jako rodzic – oświadczył w swoim wystąpieniu kierowanym do pedagogów Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział 10 proc. podwyżki pensji nauczycieli już od września. Przypomniał, że po wakacjach „pełne nadziei twarze dzieci i młodzieży znów zwrócą się w naszą stronę”. – Właśnie dla nich warto razem budować lepszą szkołę – wskazał.

W swoim wystąpieniu do nauczycieli premier wskazał, że to właśnie oni „przekazują wiedzę, pomagają kształtować charaktery i przygotowują uczniów na wyzwania, które przynosi przyszłość”.

– Wdzięczność nie może się sprowadzać tylko do kwiatów wręczonych w trakcie szkolnego apelu. Dlatego będziemy dążyć do ciągłego, konsekwentnego podnoszenia wynagrodzeń w systemie oświaty – zapewnił Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że już „we wrześniu wszystkich nauczycieli obejmie blisko 10-proc. podwyżka pensji”, co oznacza, że w ciągu niespełna półtora roku zarobki przedstawicieli tego zawodu wzrosną o ponad 20 proc. – Wprowadzona zostanie minimalna stawka dodatku za ciężką pracę wychowawcy w wys. 300 zł. Skrócona ścieżka awansu zawodowego. Nauczyciele zaczynający prace otrzymają dodatkowe świadczenie 1 tys. zł „na start”. Zniknie też wiele zbędnych biurokratycznych obowiązków – wyliczał szef rządu.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że system oświaty nadal wymaga naprawy i zadeklarował chęć dalszego dialogu z każdym, „kto będzie chciał wesprzeć tę pracę lub wyrazić swoje wątpliwości”.

– Zabrzmiał ostatni dzwonek w tym roku szkolnym. Ale przecież już 2 września pełne nadziei twarze dzieci i młodzieży znów zwrócą się w naszą stronę. Właśnie dla nich warto razem budować lepszą szkołę – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej