Rzecznik rządu o rozmowie Morawiecki-Tusk: Dotyczyła obsady unijnych stanowisk

W czwartek rozpocznie się w Brukseli szczyt, na którym przywódcy 28 krajów UE będą decydować o obsadzie unijnych stanowisk (fot. REUTERS/Piroschka van de Wouw)

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem na temat obsady stanowisk unijnych w związku z rozpoczynającym się w czwartek szczytem Rady Europejskiej – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W trakcie rozmowy premier podkreślił konieczność wyboru kandydatów, którzy będą skupiać się na istotnych dla Polski kwestiach programowych – dodał Müller.

Czarnecki: Nie chcemy przewodniczącego KE, który ma antypolska obsesję

– Chodzi nam o to, aby nowy przewodniczący Komisji Europejskiej nie był politykiem, który ma jakąś antypolską obsesję. A są tacy kandydaci, którzy...

zobacz więcej

– (Premier – red.) wymienił m.in. uczciwe zasady konkurencji na rynku europejskim – w tym w obszarze polskiego transportu, rozszerzenie dopłat dla rolników, sprawy bezpieczeństwa energetycznego, politykę migracyjną, sprawy budżetu unijnego – w tym funduszu spójności – przekazał rzecznik rządu.

Poinformował, że „w rozmowie omówiono procedurę wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej w kontekście tzw. formuły »Spitzenkandidat« (formuły kandydata wiodącego)”. Premier – podał rzecznik rządu – „podkreślił również konieczność zachowania właściwej równowagi geograficznej w obsadzie stanowisk unijnych”.

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt UE poświęcony m.in. obsadzie najwyższych stanowisko w instytucjach unijnych i agendzie strategicznej Unii na lata 2019-24.

Szef Rady Europejskiej w ciągu dwóch poprzedzających szczyt dni przeprowadza rozmowy ze wszystkimi przywódcami UE na temat obsady stanowisk unijnych. Temat ten będzie poruszany na szczycie w czwartek wieczorem. W przeddzień szczytu Tusk w liście skierowanym do unijnych liderów zapewniał, że mimo różnych interesów w UE jest polityczna wola, aby najważniejsze stanowiska obsadzić jeszcze do końca czerwca.

Dyskusja dotycząca obsady najważniejszych stanowisk w instytucjach unijnych została formalnie zapoczątkowana podczas szczytu pod koniec maja. Do tej pory jednak w państwach członkowskich nie ma zgody w kwestii personaliów.

Wiceszef MSZ ds europejskich Konrad Szymański ocenił, że szanse na obsadę kluczowych stanowisk w UE na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE są niskie. Podkreślił, że „silnie podzielony Parlament i równie silnie podzielona Rada są w stanie blokować poszczególnych kandydatów, ale wciąż nie widać większości, która mogłaby wskazać osoby na te stanowiska”.

źródło:

Zobacz więcej