RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Filtrowanie krwi pacjentów ma pomóc w walce z rakiem. Polscy lekarze zrobili to pierwsi

(fot. Shutterstock/Image Point Fr)

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego we Krakowie jako pierwsi w świecie zastosowali nową metodę leczenia raka, polegającą na filtrowaniu krwi chorego i usuwaniu z niej białek wytwarzających komórki nowotworowe – ustaliła „Panorama” TVP 2. Na razie mogą z niej korzystać tylko chorzy na potrójnie ujemnego raka piersi.

Poprawiła się skuteczność leczenia większości nowotworów

Poprawiła się skuteczność leczenia większości najczęściej występujących nowotworów, nawet tych najbardziej zaawansowanych, z przerzutami - mówili...

zobacz więcej

Pierwszą pacjentką, na którym wypróbowano pionierską metodę, jest pani Maria, chorująca na potrójnie ujemnego raka piersi. Kobieta bardzo źle znosiła chemioterapię.

Metoda opracowana przez krakowskich lekarzy polega na filtrowaniu, a następnie na usuwaniu z krwi białek, które wytwarzają komórki nowotworowe. Białka te zabezpieczają nowotwór przed zniszczeniem przez układ odpornościowy i uodporniają raka na chemioterapię.

– W tej chwili usuwamy z organizmu to, co nowotwór wykorzystuje, aby być nieustraszonym i niezwyciężonym – mówi prof. Piotr Wysocki, kierownik oddziału klinicznego onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Na razie terapia skierowana jest do chorych na potrójnie ujemnego raka piersi, u których wyczerpano wszystkie dostępne metody leczenia. Terapię stosuje się trzy razy w tygodniu przez dwie godziny przez cztery miesiące.

źródło:
Zobacz więcej