RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Morawiecki jeszcze dziś porozmawia z Tuskiem. Temat: obsada najwyższych stanowisk w UE

W czwartek rozpocznie się w Brukseli szczyt, na którym przywódcy 28 krajów UE będą decydować o obsadzie unijnych stanowisk (fot. arch.PAP/Wiktor Dąbkowski)

W środę wieczorem, około godz. 19.30, planowana jest rozmowa telefoniczna premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w sprawie obsady najważniejszych stanowisk w Unii – poinformował wysoki rangą unijny urzędnik. Prowadzone są ostatnie konsultacje przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem w Brukseli, na którym przywódcy 28 krajów podejmą próbę porozumienia w tej kwestii.

„Te słowa o Polakach to świństwo!” Nagły przypływ dumy narodowej Donalda Tuska

Gorliwe oburzenie Donalda Tuska na przytoczony fragment tekstu z miesięcznika „Forbes” o Polakach – najskuteczniejszych naciągaczach podatkowych –...

zobacz więcej

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk prowadzi konsultacje z wszystkimi liderami z państw członkowskich.

– Najbliższe 24 godziny będą decydujące. Kiedy będzie się rozpoczynał szczyt, wszystko powinno być wiadomo, czy porozumienie jest możliwe, czy też nie – powiedział wysoki rangą unijny dyplomata.

Jeszcze niedawno wielu polityków mówiło, że wątpliwa jest szybka zgoda w sprawie obsady najważniejszych stanowisk we wspólnocie. Teraz jednak coraz więcej jest sygnałów z unijnych stolic, że należy uniknąć chaosu, niepewności i przeciągania dyskusji w nieskończoność i dobrze byłoby już na tym szczycie ustalić, kto będzie przewodniczącym Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i unijnej dyplomacji.

– I to jest pozytywne – dodał unijny urzędnik zaangażowany w przygotowanie szczytu.

Lista kandydatów na te stanowiska jest coraz większa. Grupa Wyszehradzka – czy szerzej, Europa Środkowo-Wschodnia – nie ma swojego kandydata, ale panuje powszechna opinia, że niewyobrażalne jest, by w tej układance zabrakło przedstawiciela naszego regionu.

źródło:
Zobacz więcej