RAPORT

Pogarda

Rafał Gaweł skarży się, że jest prześladowany ze względu na swoją orientację

Rafał Gaweł ubiega się o azyl polityczny w Norwegii, gdzie zbiegł wraz żoną i córką (fot. arch.PAP/Artur Reszko)
Rafał Gaweł ubiega się o azyl polityczny w Norwegii, gdzie zbiegł wraz żoną i córką (fot. arch.PAP/Artur Reszko)

Najnowsze

Popularne

Rafał Gaweł, prawomocnie skazany za oszustwa finansowe założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenowobicznych (OMZRiK), twierdzi, że jest prześladowany przez polskie władze ze względu na swoją orientację seksualną i przynależność do społeczności LGBT+. Działacz w kwietniu wystąpił o azyl polityczny w Norwegii, gdzie zbiegł wraz z żoną, córką i kotem.

Rafał Gaweł może nie być ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania

Ścigany listem gończym Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, otrzymał norweskie obywatelstwo –...

zobacz więcej

We wpisie na Facebooku Gaweł przekonuje, że w Polsce może nie być bezpieczny, jeśli na podstawie wniosku ekstradycyjnego trafi tu do więzienia. „PiS-owski minister zażądał aresztowania mnie i wydania stronie polskiej” – napisał.

„Pan Matecki dzięki działaniom operacyjnym białostockiej prokuratury posiada wiedzę dotyczącą mojego życia prywatnego, dzięki temu dowiedział się, że jestem osobą biseksualną, która należy do społeczności LGBT+” – dodał Gaweł.

„Nie, przestępco – jesteś ścigany, bo kradłeś, a twoja orientacja seksualna nie ma z (tym – red.) nic wspólnego” – odpowiedział działaczowi Dariusz Matecki na Twitterze.

Jak informował ostatnio portal DoRzeczy.pl, założyciel OMZRiK otrzymał norweskie obywatelstwo, które uniemożliwia wydanie za nim europejskiego nakazu aresztowania. W Polsce jest ścigany listem gończym w związku z prawomocnym wyrokiem dwóch lat więzienia za oszustwa na szkodę banku (zarzucana kwota wyłudzenia to 240 tys. zł), przedsiębiorców i fundacji oraz próbę udaremnienia egzekucji wierzytelności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej