RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Najsłynniejszy rewolwer w historii sztuki sprzedany

Van Gogh pożyczył rewolwer od właściciela zajazdu, w którym mieszkał przed śmiercią (fot. REUTERS/Charles Platiau)
Van Gogh pożyczył rewolwer od właściciela zajazdu, w którym mieszkał przed śmiercią (fot. REUTERS/Charles Platiau)

Na aukcji w Paryżu sprzedano rewolwer, przy pomocy którego Van Gogh miał odebrać sobie życie. Tożsamość nowego właściciela jest nieznana.

Obraz van Gogha sprzedany na aukcji za ponad 7 mln euro

Podczas poniedziałkowej aukcji w paryskim domu Artcurial sprzedano za ponad 7 mln euro obraz Vincenta van Gogha pt. „Kobiety naprawiające sieci na...

zobacz więcej

Rewolwer, kaliber 7 mm został sprzedany na aukcji w Paryżu za 162 tys. euro. To trzykrotnie więcej niż wynosiła jego pierwotna cena. Nie ma jednak pewności, czy to właśnie z tego, jak to ujęto, „najsłynniejszego rewolweru w historii sztuki” wielki artysta strzelił sobie w pierś na polu pod Auvers-sur-Oise - w owym czasie niewielkiej wsi na północ od Paryża. To tam w maleńkim pokoiku na poddaszu spędził ostatnie miesiące życia.

Broń znaleziono na polu, na którym Van Gogh odebrał sobie życie. Odkrycia w latach 60. dokonał miejscowy rolnik. Najpierw sam wertował miejskie archiwa, a potem oddał broń do ekspertyzy. Jednak specjaliści byli bezradni. Skorodowany rewolwer przeleżał w ziemi 75 lat.

Punktem zaczepienia jest to, że broń znaleziono w miejscu samobójstwa Van Gogha. Inny trop to obraz należący do lekarza, który był sponsorem artysty. Dzieło nosi tytuł – „Miejsce, gdzie Van Gogh targnął się na życie”. Lokalizacja broni i opis miejsca się zgadzają.

Broń ta była bardzo popularna pod koniec XIX wieku. Często klientom ofiarowano ją jako upominek.

Artysta zmarł w dwa dni po postrzale, najprawdopodobniej w wyniku wewnętrznego krwotoku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej