Rzecznik rządu: Pomysł państwa europejskiego niezgodny z konstytucją

Mueller ocenił, że pomysł ponadnarodowego państwa europejskiego jest niezgodny z konstytucją (fot. Shutterstock/Dana.S)

Pomysł wpisania Polski do ponadnarodowego państwa europejskiego, który przytoczył poseł klubu PO-KO Krzysztof Mieszkowski, jest niezgodny z konstytucją – powiedział Piotr Mueller. Rzecznik rządu skomentował wypowiedź Mieszkowskiego dla „Dziennika Gazety Prawnej”. – Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych – zadeklarował Mieszkowski.

Ewolucja, która zlikwiduje państwo polskie. „Taki kierunek musimy przyjąć”

– Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych. Taki kierunek musimy przyjąć – oznajmił poseł klubu...

zobacz więcej

– Zasady powinny być jednolite, zwłaszcza jeśli zakładamy, że Unia Europejska ma być ponadnarodowym formatem politycznym i czymś w rodzaju Republiki Europejskiej – powiedział poseł Mieszkowski „DGP” na temat organizacji mediów publicznych.

Rzecznik rządu jest zaskoczony, że w klubie PO pojawiają się pomysły doprowadzenia „do sytuacji, w której Polska staje się elementem państwa europejskiego, a nie suwerennym podmiotem w polityce europejskiej”.

– Niestety to kolejny dowód na to, że w ramach PO, koalicji, jeszcze nie wiadomo jak nazwanej, nie będzie spójnego programu wyborczego w tak kluczowej rzeczy, jak to, czy Polska ma być suwerennym podmiotem w polityce międzynarodowej czy elementem składowym państwa europejskiego – dodał Mueller.

Oznajmił też, że pomysł ponadnarodowego państwa europejskiego jest niezgodny z konstytucją. – Tego, co poseł Mieszkowski mówi, nie da się wpisać w obowiązujące w Polsce przepisy konstytucyjne – ocenił rzecznik rządu.

źródło:

Zobacz więcej