Ukraiński deputowany znaleziony martwy. „Niemożliwe, że zastrzelił się czyszcząc broń”

Dmytro Tymczuk uzyskał mandat deputowanego do Rady Najwyższej w 2014 roku (fot. Wikimedia Commons/NEWS UTR)

Dmytro Tymczuk, ekspert wojskowy i deputowany ukraińskiego parlamentu z partii Front Ludowy, został w środę znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Kijowie – informuje agencja Interfax-Ukraina. Początkowo podawano, że zastrzelił się podczas czyszczenia swojej broni. W taką wersję jednak nie wierzą parlamentarzyści. – Możemy sądzić, że to morderstwo upozorowane jako samobójstwo – powiedział przewodniczący partii Andrij Teteruk, cytowany przez portal pravda.com.ua.

Podejrzany w sprawie zabójstwa polityka CDU zatrzymany

Niemieccy policjanci zatrzymali podejrzanego w sprawie zabójstwa szefa administracji okręgu Kassel, chadeckiego polityka Waltera Luebcke. Od...

zobacz więcej

O tym, że Tymczuk zastrzelił się czyszcząc swoją broń, poinformował na Facebooku inny deputowany Frontu Ludowego Anton Heraszczenko. Pistolet o którym napisał, był nagrodą dla Tymczuka za walkę z rosyjską dezinformacją.

Jak podaje pravda.com.ua, przewodniczący Frontu Andrij Teteruk powiedział dziennikarzom, że nie wierzy w wersję wypadku podczas czyszczenia broni. – Tymczuk oprócz tego, że jest mężem stanu, wraz ze swoimi współpracownikami bardzo ostrożnie i profesjonalnie zajmował się agresją Rosji na Ukrainę. (…) Wszystko to daje powody by sądzić, że mamy do czynienia z morderstwem upozorowanym jako samobójstwo – powiedział.

W przypadkową śmierć deputowanego nie wierzą również inni parlamentarzyści, m.in. przedstawiciel frakcji Petra Poroszenki Alexander Briginets czy Anatoliy Hrytsenko, lider partii Civic Position.

„Nie wierzę w to, nie chcę wierzyć, że to wypadek czy nieostrożne obchodzenie się z bronią. Znał tą broń i wiedział jak ją wyczyścić. Zobaczmy, co powie śledztwo” – napisał na Facebooku Hrytsenko.

Do organów ścigania zaapelował przewodniczący Frontu Ludowego prosząc funkcjonariuszy, by dokładne zbadali sprawę i w możliwie najkrótszym czasie dali odpowiedź na pytanie, co naprawdę się wydarzyło.

Zełenski: Na temat Nord Stream 2 mamy z kanclerz Merkel odmienne zdania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił, że w kwestii budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 mają z kanclerz Angelą Merkel...

zobacz więcej

– Aby uzyskać resztę informacji o okolicznościach i szczegółach śmierci Tymczuka, musimy poczekać na oficjalne stanowisko organów ścigania – powiedział dziennikarzom.

46-letni Dmytro Tymczuk, były wojskowy, koordynował działalność sieci internetowej Informacyjny Sprzeciw. Jest to pozarządowy projekt, który skupia ukraińskich wolontariuszy, zajmujących się przeciwdziałaniem zagrożeniom informacyjnym ze strony Rosji.

Tymczuk specjalizował się w szczegółowych analizach sytuacji na wschodzie kraju, informował o ruchach rosyjskich wojsk, naruszeniach porozumień mińskich oraz dokumentował rosyjską broń wykorzystywaną przez wspieranych przez Rosję separatystów.

We wrześniu 2014 r. Tymczuk objął funkcję koordynatora rady wojskowej Frontu Ludowego, nowo powołanej partii byłego premiera Arsenija Jaceniuka. W wyborach parlamentarnych w 2014 r. uzyskał mandat deputowanego do Rady Najwyższej.

źródło:
Zobacz więcej