Polskie kluby poznały rywali. „Spacerek” Legii, trudne zadanie Piasta…

Polskie zespoły chcą zrehabilitować się za zeszłoroczne wpadki w europejskich pucharach (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Znamy rywali polskich zespołów w eliminacjach europejskich pucharów. Zdecydowanie najtrudniejsze zadanie czeka mistrza kraju. Piast Gliwice, debiutujący w walce o Ligę Mistrzów, już w pierwszej rundzie trafił na silne BATE Borysów. Znacznie więcej szczęścia miały pozostałe zespoły: Legia Warszawa, Cracovia i Lechia Gdańsk.

Nie zdążyliśmy jeszcze stęsknić się za Ekstraklasą, a nasi bohaterowie lada moment znów pojawią się na boisku. Walka o europejskie puchary, niestety, z roku na rok coraz rzadziej przysparza nam powodów do dumy. Wręcz przeciwnie. Po zeszłorocznej klęsce (wszystkie zespoły odpadły, nim dzieci skończyły wakacje) trzeba jednak wierzyć, że „gorzej nie będzie”. Oby nikt nie sprawił kibicom niemiłej niespodzianki.

Pech mistrza

Na początku lipca do rywalizacji przystąpi Piast Gliwice. Mistrz Polski, dla którego to pierwsze podejście do Ligi Mistrzów, zacznie zmagania od pierwszej rundy. Jako że piłkarze Waldemara Fornalika nie mogli liczyć na rozstawienie, wiadomo było, że trafią na silnego przeciwnika. Wylosowali, niestety, najgorzej jak się dało.

BATE Borysów, mistrz Białorusi, to stały bywalec europejskich salonów. W poprzednim sezonie grali w 1/16 Ligi Europy, gdzie byli blisko wyeliminowania późniejszego finalisty – Arsenalu. Mają znacznie większy budżet niż Polacy, a w składzie wielu doświadczonych, ogranych na wielkiej scenie zawodników.

Awansu Piasta może nie trzeba byłoby rozpatrywać w kategoriach „cudu”, ale na pewno sporej niespodzianki. Gdyby do niej doszło, w drugiej rundzie gliwiczanie zmierzyliby się albo z Rosenborgiem (mistrz Norwegii), albo Linfield FC (mistrz Irlandii Północnej).

Gdyby Piast jednak przegrał, ich przygoda z Europą wcale się nie kończy. „Przeniesieni” do Ligi Europy, rozstawieni w drugiej rundzie, zagraliby z Dundalk (Irlandia) lub Riga FC (Łotwa).

Komplet w drugiej rundzie?

Cracovia, trzeci zespół ostatniego sezonu Ekstraklasy, w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy trafiła na FC DAC 1904 Dunajská Streda – wicemistrza Słowacji, szerzej nieznanego i bardzo niedocenianego. W rzeczywistości to klub, który może sprawić zespołowi Michała Probierza spore problemy. Wrażenie robi jego baza treningowa, organizacja i iście niemieckie standardy funkcjonowania. Z Niemiec pochodzi zresztą trener zespołu Peter Hyballa, który na łamach „Przeglądu Sportowego” twierdził, że DAC reprezentuje poziom 2. Bundesligi…

Jeśli uda się przejść pierwszą rundę, w drugiej na krakowian czeka grecki Atromitos. Walka o fazę grupową może być więc bardzo problematyczna…

Problemów ani w pierwszej, ani w drugiej rundzie nie powinna mieć natomiast warszawska Legia. Wicemistrzowie Polski zagrają najpierw z UE Sant Julia (Andora) lub Europa FC (Gibraltar), a potem z FK Witebsk (Białoruś) lub Kuopion Palloseura (Finlandia).

Lechia Gdańsk, ostatni z polskich zespołów, zdobywca pucharu, zmagania rozpocznie od drugiej rundy. Zagra w niej z Interem Turku (Finlandia) lub Broendby Kopenhaga (Dania).

Terminarz meczów polskich zespołów:

I runda el. LM (9/10 i 16/17 lipca):

Piast Gliwice - BATE Borysów

ew. II runda el. LM (23/24 i 30/31 lipca):
Piast/BATE - Linfield/Rosenborg 


I runda el. LE (11 i 18 lipca):

Legia Warszawa - UE Sant Julia/Europa FC
Cracovia - FC DAC 1904 Dunajska StredaII runda el. LE (25 lipca i 1 sierpnia):
Legia/Sant Julia/Europa - Witebsk/KuPS

Lechia Gdańsk - Inter Turku/Broendby
Cracovia/DAC - Atromitos
BATE/Piast - Dundalk/Riga

źródło:
Zobacz więcej