Dwie zderzające się galaktyki. Odkryto zjawisko najbliższe początkowi Wszechświata

Dane z ALMA pozwoliły stwierdzić, że obie gromady stanowią jeden system, ale mają różne prędkości (fot. REUTERS/Ivan Alvarado)

Japońscy naukowcy, korzystający z sieci radioteleskopów ALMA, zaobserwowali sygnały od tlenu, węgla i pyłu w galaktyce sprzed 13 mld lat. Okazało się, że obiekt tak naprawdę nie jest jedną galaktyką, a dwoma zderzającymi się, co czyni je najbliższym początkowi Wszechświata przykładem tego procesu.

Droga Mleczna i Galaktyka Andromedy zderzą się później, niż sądzono

Galaktyka Andromedy zderzy się z Drogą Mleczną, ale nastąpi to później, niż sądzono, bo za 4,5 miliarda lat – wykazały dane zebrane przez satelitę...

zobacz więcej

Badany obiekt nosi oznaczenie B14-65666 i znajduje się na krańcach obserwowalnego Wszechświata, w kierunku konstelacji Sekstansu. Światło od tej galaktyki potrzebowało aż 13 mld lat na dotarcie do nas, co oznacza, że widzimy ją w stadium takim, jakie miała mniej niż miliard lat po Wielkim Wybuchu.

Naukowcom udało się wykryć radiowe emisje od tlenu, węgla i pyłu w galaktyce B14-65666. To najwcześniejsza galaktyka z punktu widzenia czasu, jaki upłynął od Wielkiego Wybuchu, dla której udało się wykryć wszystkie te trzy sygnały. To istotne, ponieważ niosą komplementarne informacje i pozwalają dzięki temu dowiedzieć się więcej o danym obiekcie.

Analiza danych pokazała, że emisje są podzielone na dwa płaty. Wcześniejsze obserwacje przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a pokazywały, że w B14-65666 istnieją dwie gromady gwiazd. Dane z ALMA pozwoliły stwierdzić, że obie gromady stanowią jeden system, ale mają różne prędkości. Wydaje się, że mamy do czynienia z dwoma galaktykami w procesie zderzania się. To najwcześniejszy znany przykład zderzenia galaktyk.

Powstała nowa mapa nieba. Pokazuje setki tysięcy nieznanych dotąd galaktyk

Nowa mapa nieba, ukazująca setki tysięcy dotychczas nieznanych galaktyk, została stworzona przez międzynarodowy zespół astronomów z 18 krajów...

zobacz więcej

Naukowcy szacują, że całkowita gwiazdowa masa B14-65666 to mniej więcej jedna dziesiąta masy Drogi Mlecznej. Galaktyka jest więc w najwcześniejszych stadiach swojej ewolucji. Produkuje gwiazdy 100 razy bardziej aktywnie niż Droga Mleczna, a tego typu wzmożona aktywność jest dodatkową oznaką zderzeń galaktyk.

Astronomowie zapowiadają, że kolejnym krokiem będą poszukiwania azotu oraz molekuł tlenku węgla. Pozwoli to na lepsze obserwacyjne zrozumienie przepływu i akumulacji pierwiastków i materii w kontekście powstawania i ewolucji galaktyk.

Pierwszym autorem publikacji prezentującej wyniki badań jest Takuya Hashimoto z Japan Society for the Promotion of Science oraz Waseda University. Artykuł ukazał się w ramach „Publications of the Astronomical Society of Japan”.

źródło:

Zobacz więcej