UJ i UW awansują w globalnym rankingu uniwersytetów

Pod uwagę brano uczelnie z 82 krajów (fot. Shutterstock/Agnes Kantaruk/Chrispictures)

Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski awansują w prestiżowym rankingu globalnych uniwersytetów QS, jednym z trzech najważniejszych takich zestawień na świecie. Obie uczelnie są jednak w czwartej setce.

Ranking: Uniwersytet Warszawski po raz kolejny najlepszą polską uczelnią

Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w XX Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2019. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet...

zobacz więcej

Dominują placówki z USA i Wielkiej Brytanii. Coraz lepiej radzą sobie uczelnie azjatyckie.

Uniwersytet Jagielloński awansował o 73 miejsca: z 411 na 338. Uniwersytet Warszawski zaliczył awans o 45 miejsc. Jest teraz klasyfikowany na 349 pozycji.

MIT, Stanford, Harvard – tak wygląda pierwsza trójka. Tuż za podium znalazł się Oxford. W pierwszej dziesiątce są jeszcze trzy inne brytyjskie uczelnie Cambridge, UCL i londyński Imperial College.

Brytyjsko-amerykańska dominacja zakłócona została tylko przez Instytut Technologii w Zurychu, który uplasował się na szóstym miejscu. Tuż za pierwszą dziesiątką, na pozycji 11., znalazły się dwie uczelnie z Singapuru. Wyprzedziły placówki o takiej reputacji, jak Yale, Princeton czy Cornell.

Znamy najlepsze uczelnie w Polsce. UW i UJ razem na najwyższym podium

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zajęły ex aequo pierwsze miejsce w 18. Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw 2017. Na trzecim...

zobacz więcej

Autorzy zestawienia zwracają też uwagę na postępy Chin. W pierwszej dwusetce sklasyfikowano 19 uczelni z tego kraju. Jeszcze trzy lata temu było ich 12. Najlepsze w historii wyniki zanotowały Uniwersytet Pekiński oraz Tsinghua University.

Jeśli chodzi o pozostałe polskie uczelnie, to w szóstej setce jest jeszcze stołeczna politechnika. W najniższej grupie (miejsca 801–1000) znalazły się także: poznański UAM, Akademia Górniczo-Hutnicza, toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika, politechniki: krakowska, gdańska, wrocławska i łódzka, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Wrocławski, a także warszawska SGGW.

Zestawienie powstało na podstawie rozmów z niemal 100 000 pracowników akademickich i 44 000 innych osób zatrudnionych w poszczególnych placówkach.

Pod uwagę brano uczelnie z 82 krajów. Kryteria to między innymi: akademicka reputacja, wizerunek wśród zatrudnionych, liczba cytowań w publikacjach naukowych czy stopień umiędzynarodowienia.

źródło:
Zobacz więcej