Korea Południowa przekaże 50 tys. ton ryżu dla Korei Północnej

Pola ryżowe w Korei Północnej (fot. Yevgeny Agoshkov\TASS/Getty Images)

Korea Płd. przekaże 50 tys. ton ryżu zmagającej się z niedostatkami żywności Korei Płn. za pośrednictwem oenzetowskiej agencji humanitarnej Światowy Program Żywnościowy (WFP) – poinformowało w środę południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia.

Marnujemy rocznie 9 milionów ton żywności. Sprawdź, jak to zmienić

42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność, 35 proc. z nich robi to kilka razy w miesiącu. Najczęściej wyrzucamy pieczywo,...

zobacz więcej

WFP zajmie się transportem i dystrybucją ryżu, a także „koniecznym monitoringiem w Korei Płn.” – podała agencja Yonhap, cytując resort.

Yonhap podkreśla, że Seul przekaże ryż Pjongjangowi po raz pierwszy od 2010 roku, kiedy wysłano 5 tys. ton tego zboża, by pomóc w uporaniu się ze skutkami powodzi. Po raz pierwszy zebrany w Korei Płd. ryż zostanie przekazany za pośrednictwem międzynarodowej agencji.

– W bliskiej współpracy z WFP rząd zdecydował się przekazać 50 tys. ton uprawianego w kraju ryżu potrzebującym mieszkańcom Korei Północnej – powiedział na konferencji prasowej szef resortu ds. zjednoczenia Kim Jen Czul. Dodał, że rząd w Seulu liczy na jak najszybsze dostarczenie pomocy żywnościowej i postara się, aby trafiła ona do Korei Płn. przed końcem września.

Po ogłoszeniu planów wysłania ryżu WFP oświadczył, że „będzie wymagał wysokich standardów dotyczących dostępu i monitoringu przed wzięciem na siebie odpowiedzialności za dystrybucję jakiejkolwiek pomocy” – poinformował Yonhap.

Caritas Polska: Ponad 524 tony żywności zebrano dzięki zbiórce „TAK. Pomagam!”

Ponad 524 tony żywności trafi przed świętami wielkanocnymi do 63 tys. potrzebujących z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i...

zobacz więcej

ONZ oceniała niedawno, że nawet 10 mln mieszkańców Korei Północnej, czyli 40 proc. populacji, pilnie potrzebuje pomocy żywnościowej. Według oenzetowskiego raportu obywatele tego kraju spożywają w tym roku średnio 300 gramów żywności dziennie.

Oficjalna agencja prasowa Korei Płn. KCNA pisała w maju, że kraj zmaga się z największą suszą od 37 lat. Nie jest jasne, czy może być ona równie groźna jak katastrofalna susza z lat 90. XX wieku, która, jak się uważa, przyczyniła się do śmierci setek tysięcy ludzi.

Decyzja o przekazaniu ryżu musi jeszcze zostać zatwierdzona przez rządowy komitet nadzorujący współpracę pomiędzy obiema Koreami. Kiedy to nastąpi, ryż zostanie zakupiony na lokalnym rynku i przekazany WFP, która wyśle go do Korei Płn. – podał Yonhap.

Rząd w Seulu spodziewa się, że ryż będzie kosztował ok. 127 mld wonów (107,9 mln USD).

źródło:

Zobacz więcej