RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wszczęto postępowanie ws. żelu na powiększanie piersi. Pacjentki miały guzy, „piersi pękały”

Specyfik „zagraża życiu i bezpieczeństwu” (fot. Shutterstock/Satyrenko)
Specyfik „zagraża życiu i bezpieczeństwu” (fot. Shutterstock/Satyrenko)

Najnowsze

Popularne

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych prowadzi postępowanie ws. wycofania z użycia żelu, który wykorzystuje się przy zabiegu powiększania piersi. Według urzędu ten specyfik „zagraża życiu i bezpieczeństwu pacjentów” – informuje Radio ZET. W Polsce preparat był stosunkowo często stosowany. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

Lek na nadciśnienie wycofany z obrotu. GIF wydał komunikat

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu dwie serie leku na nadciśnienie Lecalpin. Powodem było wykrycie w produkcie wady jakościowej....

zobacz więcej

Jak donosi radio, śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, która zajęła się sprawą po zawiadomieniu przez dwie poszkodowane kobiety. Chodzi o żel Los Deline – wcześniej Aquafilling.

Po zabiegach u użyciem preparatu, u wielu kobiet pojawiły się powikłania: „niegojące się miesiącami rany, z których sączy się żel, bolesne guzy i martwica tkanek”.

Część z nich przeszła nawet amputacje powiększanych wcześniej piersi. Jednak nawet operacja nie rozwiązała do końca problemów ze zdrowiem poszkodowanych kobiet.

Pacjentka, która powiększyła piersi przy użyciu tego żelu opowiada radiu, że „po zabiegu w 2016 r. najpierw zrobił się jej ropień w prawej piersi, potem pierś pękła, a żel zaczął się wylewać”.

„Miała w okolicy piersi dwie duże otwarte rany, nie mogła ruszać ręką, dopiero po roku intensywnego leczenia poczuła się lepiej. Żel z lewej piesi zaczął się przemieszczać. USG wykazało, że jest w brzuchu i miednicy” – relacjonuje radio.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych stwierdził, że „stosowanie tego preparatu zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu pacjentów, i rozpoczął w lutym tego roku działania wyjaśniające, po których w czerwcu podjął decyzję o wszczęciu postępowania w przedmiotowej sprawie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej