RAPORT

Kampania 2020

Twój e-PIT wśród najlepszych praktyk administracji publicznych w Europie

Jak podano, dzięki wprowadzeniu usługi Twój e-PIT został pobity ubiegłoroczny rekord PIT-ów złożonych przez internet (fot. Shutterstock/Proxima Studio)

Usługa Twój e-PIT, jako jeden z projektów zrealizowanych przez europejskie administracje publiczne, została wytypowana do otrzymania certyfikatu za najlepsze praktyki przez European Public Sector Award (EPSA) 2019 – poinformował w środowym komunikacie resort finansów.

Polubiliśmy Twój e-PIT. Według CBOS dwie piąte podatników skorzystało z tej usługi

Dwie piąte podatników skorzystało z usługi Twój e-PIT, a ponad jedna czwarta nie wprowadziła żadnych zmian w zaproponowanym przez KAS rozliczeniu –...

zobacz więcej

Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek podkreślił w komunikacie, że Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA) ogłosił listę projektów, które wytypowano do ubiegania się o Europejską Nagrodę Sektora Publicznego (EPSA). W grupie 40 najwyżej ocenionych projektów z 14 krajów znalazła się usługa Twój e-PIT.

Tegoroczna edycja konkursu przebiega pod hasłem „Nowe rozwiązania kompleksowych wyzwań – sektor publiczny zorientowany na obywatela, zrównoważony i dopasowany do przyszłości”.

„Zewnętrzni, niezależni naukowcy, praktycy lub konsultanci zajmujący się administracją ocenili ponad 160 wniosków (m.in. w kategorii administracji europejskiej i krajowej, regionalnej i lokalnej). Dotyczyły one takich dziedzin, jak modernizacja i reforma administracji publicznej, społeczeństwo informacyjne i digitalizacja, edukacja, zdrowie oraz porządek publiczny i bezpieczeństwo” – czytamy w komunikacie.

Ostateczne wyniki konkursu zostaną ogłoszone w październiku br., a uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas gali finałowej w listopadzie w holenderskim Maastricht.

Fiskus gotowy do rozliczenia PIT-u za podatnika

Usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla podatników od 15 lutego br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl – poinformowało we wtorek Ministerstwo...

zobacz więcej

Rzecznik dodał, że EPSA promuje rozwiązania najbardziej przyjazne obywatelom i przyszłościowe.

15 lutego br. MF uruchomiło nową usługę Twój e-PIT. Jak przekonywała w maju br. ówczesna minister finansów Teresa Czerwińska, usługa pod względem prostoty, intuicyjności i przejrzystości jest najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem w Europie.

„Dzięki wprowadzeniu usługi Twój e-PIT pobiliśmy ubiegłoroczny rekord PIT-ów złożonych przez Internet. W 2018 r. po podsumowaniu akcji składania zeznań mieliśmy 11,3 mln elektronicznych deklaracji” – poinformowało w połowie kwietnia MF.

Z nowej usługi Twój e-PIT, dostępnej na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl, w tym roku mogli skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

źródło:

Zobacz więcej